צלפי צה"ל ביום האירוע (צילום: דובר צה"ל, חדשות)
צעדת השיבה בעזה | צילום: דובר צה"ל, חדשות

למרות שבצה"ל מסכמים את אירועי "צעדת השיבה" ביום שישי כהצלחה, ולמרות שבמהלך השבת הורגשה רגיעה בגבול הרצועה, בצבא יודעים שהאירוע לא הסתיים. הכוחות שנשלחו אל הגבול לקראת הצעדה ביום שישי יישארו באזור גם בימי חול המועד, ובצה"ל יודעים שחמאס עלול לנסות לעורר שוב את השטח. אחת האפשרויות אליה מתכוננים בישראל: חידוש ירי הרקטות לעבר העוטף. 

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

מוקדם יותר אמש (שבת) פרסם הצבא את ממצאי הבדיקה שערך בנושא ההרוגים בעימותים בין צה"ל לפלסטינים בגבול אתמול. "לאחר בדיקת צה"ל ושב"כ, לפחות 10 מחבלים בעלי רקע פח"עי מובהק נהרגו במהלך פעולות טרור בהפגנות האלימות שהתקיימו אתמול", נמסר מדובר צה"ל.

המחבלים שנהרגו מאש צה"ל (צילום: דובר צה"ל)
המחבלים שנהרגו | צילום: דובר צה"ל
הנייה מאיים (צילום: רויטרס)
הלוויות בעזה | צילום: רויטרס

המחבלים שנהרגו בעימותים אתמול הם: מצעב סלול, פעיל בזרוע הצבאית של חמאס שביצע פיגוע ירי לעבר כוחות צה"ל יחד עם מחבל נוסף בצפון הרצועה, סארי אבו עודה, פעיל חמאס צבאי בגדוד בית חנון, גהאד פרינה, מפקד פלוגה בזרוע הצבאית של חמאס, אחמד עודה, פעיל חמאס צבאי בגדוד שאטי, חמדאן אבו עמשה, פעיל חמאס, מחמוד רחמי, פעיל חמאס, מחמד אבו עמרו, פעיל חמאס צבאי במערך חפירת המנהרות, עא פתאח עא נאבי, פעיל בזרוע הצבאית של חמאס, אברהים אבו שאער, פעיל ג'האד עולמי וגהאד זהיר סלמאן אבו גאמוס, פעיל שוהדא אל אקצא.

"אינני מבין את הצבועים שרוצים חקירה"

בעקבות האירועים ברצועת עזה המערכת הפוליטית סערה. שורה של פוליטיקאים התבטאו בעד ונגד מקרי הירי בהם נהרגו לפחות 17 פלסטינים. יו"ר מרצ תמר זנדברג פרסמה סרטון בו היא קוראת לישראל לפתוח בחקירת מקרי הירי: "התוצאות הקשות והעדויות המצולמות מחייבות בדיקה ישראלית עצמאית". עוד הוסיפה זנדברג כי "חקירה היא אינטרס ישראלי כדי למנוע הידרדרות לסבב אלימות".

שר הביטחון ליברמן תקף ברמיזה את מפלגת מרצ בתגובה לדבריה של יו"ר המפלגה זנדברג וכתב: "אינני מבין את הצבועים שרוצים חקירה, הם התבלבלו וחשבו שהחמאס אירגן אתמול פסטיבל וודסטוק ואנחנו צריכים לחלק להם פרחים." גם השר ארדן הגיב לקריאות לפתוח בחקירה וכתב בחשבון הטוויטר שלו כי "לעיונה של יו"ר מרצ ויתר פעילי השמאל המביכים. עצוב שגם מול ארגון טרור החפץ בהשמדת ישראל השמאל לא מסוגל להתעלות".

"מוכנים לכל תרחיש" (צילום: חדשות)
צעדת השיבה בעזה | צילום: חדשות
מהומות ברצועה (ארכיון) (צילום: רויטרס, חדשות)
עימותים בגבול הרצועה | צילום: רויטרס, חדשות

יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין כתב כי "קריאת האו"ם וארגוני השמאל לפתוח בחקירה היא לא פחות מפרס לטרור ולחמאס". עוד כתב אדלשטיין כי הוא מברך את חיילי צה״ל על פעולתם אתמול והיום בהדיפת אוייבנו מהגדרות. רה"מ נתניהו שלח לחיילים ברכה בה כתב כי הוא מברך את החיילים על הפעולה ו"בזכותם היינו בטוחים בביתנו וערכנו את דר פסח בשקט".

השר דרעי שלח איחולים לתושבי הדרום וכתב: "חיבוק ותמיכה לתושבי עוטף עזה. נתפלל לחג פסח שקט לכל עם ישראל". ויו"ר המחנה הציוני אבי גבאי כתב בחשבון הטוויטר שלו: "חמאס שבוחר שוב ושוב בדרך הטרור הוא האחראי הבלעדי על המצב הקשה ברצועה". אך הדגיש כי על ישראל למצוא את הדרכים להקל על האוכלוסייה בעזה.

"תושבי עזה יבינו שכשהם משתתפים במשחק הדמים של חמאס, הם לא ייצאו מנצחים. עימות אלים ללא נפגעים אינו קיים, זו פנטזיה", כך כתב שר החינוך בנט. "אנחנו אומרים בבירור לתושבי עזה ולחברי מועצת הצביעות של האו"ם: אין לנו אינטרס בעימות, אך לא נתפשר על הריבונות הישראלית", הוסיף השר.