המסר לירדן: התערבו במצב בהר הבית (צילום: Flash 90, Muammar Awad, חדשות)
הר הבית, ארכיון | צילום: Flash 90, Muammar Awad, חדשות

פרסום ראשון: ראש הממשלה בנימין נתניהו הורה להגביל עלייה של חברי כנסת להר הבית לתקופה של לפחות 3 חודשים‎. ב-25 במרס, לפני 4 ימים, קיים ראש הממשלה הערכת מצב עם כל הגורמים הביטחוניים, ולאחריה החליט להורות על הגבלת עליית חברי כנסת להר הבית בתקופה הקרובה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

הערב (חמישי) שיגר יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין הודעה רשמית לתיבות המייל של כל 120 חברי הכנסת שכותרתו "הגבלה זמנית על עליית חברי כנסת להר הבית". בהודעה כתב אדלשטיין כי "אבקש להביא לידיעתכם את חוות דעת גורמי הביטחון בעקבות המצב הביטחוני הנפיץ, יש להגביל את עליית חברי הכנסת להר הבית לתקופה הקרובה".

"מתוקף האחריות לשמירה על ביטחון אזרחי ישראל, על כולנו לגלות איפוק ואורח רוח למרות חוסר הנעימות". יו"ר הכנסת הוסיף: "פניה לחריגה מיוחדת מהמדיניות הזו יש להעביר למטה לביטחון לאומי המוסמך על הנושא".

צפו בדבריו של ח"כ גליק (צילום: חדשות 2)
הח"כים גליק ומועלם בכניסה להר, ארכיון | צילום: חדשות 2

המכתב ששוגר לחברי הכנסת הגיע לאחר שמאיר בן שבת, היועץ לביטחון לאומי וראש המל"ל, הזהיר אמש את יו"ר הכנסת ויידע אותו בהתפתחויות השונות.  "בעקבות הערכת מצב שהתקיימה ב-25 במרס, הנחה ראש הממשלה להגביל עלייתם של חברי כנסת להר הבית לתקופה הקרובה", מסר. 

ח"כ גליק: "הודעה פוליטית ולא חוקית"

לדבריו בן שבת, ההנחיה תעמוד בתוקף לפחות עד ה-15 ביוני – תום תקופת הרמדאן. "לקראת סיום תקופה זו תבוצע הערכה מחודשת של הצורך בהנחיה". הסיבה לדבריו היא "הערכת גורמי המודיעין בדבר התגברות פוטנציאל הנפיצות בזירה הפלסטינית בתקופה הקרובה לאור צבר של אירועים, ימי אזכור ומועד המתלכד עם מגמות החמרה ובעיות היסוד בשתי גזרותיה של הזירה הפלסטינית".

ח"כ יהודה גליק (הליכוד) יו"ר "השדולה לחיזוק הקשר היהודי להר הבית" גינה את ההחלטה ואמר בתגובה לפרסום כי "‏חבל מאד שיו"ר הכנסת, במקום להיאבק למען חסינות חברי הכנסת, משתף פעולה עם הודעה פוליטית לא חוקית של ראש הממשלה במסווה של הוראה בטחונית". לדברי גליק, "כשיש בעיה בטחונית על כוחות הביטחון להגן על האזרחים ולא להיכנע לטרוריסטים. על פי החוק במדינת ישראל לחברי כנסת צריך להיות חופש תנועה יותר משאר האזרחים ולא פחות".