דובר צה"ל מסר היום (ראשון) כי במהלך הלילה סיכל צה"ל ניסיון של ארגון הטרור חמאס לחדש את תוואי מנהרת הטרור ההתקפית בכרם שלום. מצה"ל נמסר כי מדובר במנהרה ישנה שהופצצה בעבר ובארגון הטרור ניסו לחדש את התוואי לתוך שטח ישראל. מנהרה נוספת הותקפה על ידי חיל האוויר במהלך הלילה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

התשתית והניסיונות לחדש את השימוש במנהרה זוהו כבר בשלב מוקדם של הבניה על ידי צה"ל וכוח של חיל ההנדסה הקרבית, בהובלת פיקוד הדרום, נשלח הלילה לסכל את המשך החפירות במנהרה.

גבול רצועת עזה (ארכיון) (צילום: רויטרס)
גבול רצועת עזה (ארכיון) | צילום: רויטרס

בצה"ל מדגישים כי הפעולה של חיל ההנדסה במהלך הלילה הייתה בנוסף לתקיפות של מנהרה נוספת שהותקפה במהלך הלילה. עוד הדגישו כי "צה"ל פעל בשטחו ולהגנה על אזרחיו וריבונותו. אין בפעילות משום כוונה לדרדור המצב, עם זאת אנו מוכנים וערוכים לתרחישים רבים".

דובר צה"ל, תת אלוף רונן מנליס, סיפר כי את המנהרה אטמו בבטון נוזלי מתוך השטח הישראלי. הטכניקה הזו לא תאפשר יכולת לשחזר את המנהרה או להשתמש בה שוב. עוד סיפר כי תוואי המנהרה לא הגיע לשטח ישראל וכי הוחלט לסכל את המנהרה לפני המעבר לשטח ישראל.

"צה"ל מצוי בעירנות גבוהה ופועל לחשיפה של ניסיונות טרור במתווים שונים", נמסר בהודעת הצבא. "רצף ההצלחות המבצעיות בתווך התת-קרקעי מתבסס על יכולת טכנולוגית, מודיעינית ומבצעית שיטתית. נמשיך במאמץ לאיתור מנהרות הטרור וסיכולן בכל מקום ובכל זמן בו נדרש".

תוואי המנהרה שהושמדה (צילום: דובר צהל)
תוואי המנהרה שהושמדה | צילום: דובר צהל

מראש הממשלה בנימין נתניהו נמסר: "צה"ל חיסל הלילה עוד שתי מנהרות טרור. המדיניות שלנו היא לפעול בנחישות נגד כל ניסיון פגיעה נגדנו ולחסל ‏בשיטתיות את תשתית מנהרות הטרור וכך נמשיך. הגיע הזמן שהקהילה הבינלאומית תכיר בכך שכספי הסיוע לעזה קבורים מתחת לאדמה".

משר הביטחון ליברמן נמסר לאחר פרסום השמדת המנהרה: "באופן שיטתי, על בסיס מודיעין איכותי וטכנולוגיה פורצת דרך, ישראל משמידה לחמאס מנהרה אחר מנהרה. מי שחשב שיצליח לפגוע בנו מתחת לקרקע נתקל בחומת ברזל. החמאס השקיע מיליארדים בפרויקט המנהרות ועכשיו הם טובעים בחול. אני ממליץ לחמאס להשקיע את הכסף ברווחת תושבי עזה כי עד סוף השנה פרויקט המנהרות שלו יושמד".

אזור המנהרה שהושמדה (צילום: דובר צהל)
אזור המנהרה שהושמדה | צילום: דובר צהל

דובר חמאס פאוזי ברהום פרסם הודעה בה הוא מטיל את האחריות להסלמה הביטחונית על ישראל. "ההסלמה הישראלית המתמשכת ברצועת עזה ומיקוד התקיפות שלהם באתרי חמאס הוא צעד יזום כדי לבלבל ולהפחיד אנשים על מנת לסכל את הפעילות של 'הצעדה הגדולה לשבור את המצור', וזה אף פעם לא יושג".

"אם האויב סבור כי הסלמה זו תשיג את מטרותיה לשבור את רצונו של העם הפלסטיני הוא לא יודע דבר על אופיו של העם הזה", המשיך דובר התנועה. "האויב נושא את כל ההשלכות של ההסלמה".