שגרירות צרפת בישראל הגיבה הערב (שני) לפרסום דבר מעצרו של עובד הקונסוליה בישראל בגין העברת נשק מרצועת עזה לגדה. בהודעה שפורסמה מטעם השגרירות נאמר כי אנשיה "מייחסים לפרשה הזאת חשיבות רבה". במקביל הורה שר החוץ הצרפתי לפתוח בחקירה מנהלית שתאפשר לעובדי הקונסוליה להמשיך בעבודתם.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"היות שמדובר במקרה שנדון בבית משפט ישראלי, אין אנו מגיבים עליו ואנחנו משגיחים שכלל זכויותיו של בן ארצנו יכובדו", נכתב בהודעה. "אנחנו עומדים בקשר רציף עם משפחתו של בן ארצנו ועם הרשויות הישראליות, ובן ארצנו זוכה להגנה קונסולרית מלאה ולביקורים מטעם שגרירותנו בתל אביב, כולל השגרירה".

מוקדם יותר היום הותר לפרסום כי בתום חקירת שב"כ בשיתוף משטרת ישראל נחשפה תשתית של פלסטינים מרצועת עזה, איו"ש ומזרח ירושלים, שהבריחה בחודשים האחרונים אמצעי לחימה מרצועת עזה לגדה המערבית באמצעות רומן פרנק, אזרח צרפתי העובד בקונסוליה הצרפתית בירושלים. החקירה התנהלה בתיאום עם משרד החוץ הישראלי ותוך עדכון שוטף של הרשויות הצרפתיות. גורמים מדיניים הבהירו כי הפרשה לא תזיק ליחסים עם צרפת.

עשרות משלוחי נשק (צילום: תקשורת שב"כ)
עשרות משלוחי נשק | צילום: תקשורת שב"כ

על פי הודעת שב"כ, עובד הקונסוליה הבריח את אמצעי הלחימה במספר הזדמנויות בחודשים האחרונים, תוך ניצול הרכב הקונסולרי של הקונסוליה הצרפתית, שזכה להקלות בבידוק הביטחוני במעבר הגבול. החשוד ביצע 5 העברות של אמצעי לחימה דרך המעבר, במסגרתם העביר כ-70 אקדחים ו-2 רובי סער.

כמו כן העלתה החקירה כי עובד הקונסוליה קיבל את אמצעי הלחימה מפלסטיני תושב רצועת עזה, המועסק ב"מרכז התרבות הצרפתי" ברצועה. לאחר שמימש את ההברחה, העביר את אמצעי הלחימה לגורם באיו"ש שמכר אותם לסוחרי אמל"ח. מלבד עובד הקונסוליה, נעצרו לחקירה במסגרת הפרשה 8 חשודים נוספים, בהם מספר אזרחים פלסטינים מרצועת עזה ששהו שלא כחוק באיו"ש. נגד 6 מהם הוגשו היום כתבי אישום.

לא פעם ראשונה שהקונסוליה עולה לכותרות

"בושה. יש לצערי תחושה כי הקונסוליה למעשה הפכה להיות שגרירת צרפת מול הרשות הפלסטינית", אמר מאיר חביב, חבר הפרלמנט הצרפתי בתגובה לפרסום. "לצערי לא מדובר בפרשה הבעייתית הראשונה בה הקונסוליה הצרפתית בירושלים מעורבת".

רכב הקונסוליה (צילום: תקשורת שב''כ)
רכב הקונסוליה | צילום: תקשורת שב''כ

חביב הזכיר שורה של אירועים נוספים בהם הייתה מעורבת הקונסוליה הצרפתית וביניהם: מעצר של מנהל המוסך של הקונסוליה במעבר אלנבי, מעבר הגבול עם ירדן, כאשר ברכבו הנושא לוחית דיפלומטית נמצא משלוח של 152 קילו זהב וצ'קים בשווי של למעלה מ-2 מיליון דולר, מאות טלפונים סלולריים ו-500 קילו טבק. בנוסף הזכיר חביב את המקרה בו סירבו לעמוד בזמן הצפירה ביום השואה לבקשתו של מנהל בית הספר הצרפתי הפועל מטעם הקונסול הכללי של צרפת, ההצבעה באונסק"ו בעניין הר הבית והדואר שנשלח מהקונסוליה לאזרחים צרפתיים עם הכיתוב "ירושלים - שטחים פלסטיניים".