תושבים רבים בצפון - מהגליל והגולן ועד חיפה - קמו הבוקר (שבת) למתיחות ניכרת, בעקבות התקריות החמורות בצפון: חדירת המל"ט האירני והפלתו, נפילת מטוס הקרב הישראלי שכוונו לעברו טילי נ"מ סוריים וגל התקיפות הישראליות בעומק בסוריה. למרות רצף האזעקות, לא אותרו נפילות בשטח ישראל. בשלב זה אין הנחיות מיוחדות מצה"ל לתושבים - ומתקיים מאמץ לשמור על שגרה.  מספר רשויות אזרחיות הורו על העלאת כוננות ופתיחת מקלטים, למרות שצה"ל הנחה שאין צורך לפתוח את המקלטים בשלב זה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

האירוע החל קצת לפני השעה 04:30 בבוקר כשכלי טייס אירני שהמריא משדה התעופה הסורי T4, סמוך לעיר תדמור, חדר לשטח ישראל בדרום רמת הגולן. הכלי זוהה במערכות ההגנה האוויריות מרגע המראתו והיה במעקב עד חצייתו את הגבול, אז הוחלט במערכת הביטחונית על הפלתו על ידי מסוק קרב, והוא נמצא בידי ישראל ונבדק על ידי מערכת הביטחון. כתוצאה מחדירת המטוס לשטח ישראל הופעלו אזעקות בבקעת בית שאן.

אחרי התקיפה נשמעו אזעקות באזורים נרחבים בצפון הארץ, ממטולה ורמת הגולן עד יישובי עמק הירדן. במערכת הביטחון בודקים את הסיבה להפעלת האזעקות. לאחר זמן קצר החלו כלי תקשורת בסוריה לדווח על כך שחיל האוויר תקף במרחב סוריה: צה"ל אישר כי בוצעה תקיפה רחבת היקף נגד מטרות סוריות ואירניות.

רצף אזעקות בצפון
גם במטולה התעוררו לרצף אזעקות | צילום: שלומי אפריאט

כך נראית ההיערכות האזרחית המוגברת

בעיריית חיפה העלו הלילה את רמת הכוננות: המערכות בחמ"ל הופעלו וכל המקלטים הציבוריים נסרקו והוכנסו לכשירות. ראש העיר יונה יהב הנחה לרענן את כל המערכות והוסיף: "בשלב זה אנו עוקבים אחר הדברים ונמצאים בקשר רציף עם מפקד המחוז של פיקוד העורף, מלבד זאת ממשיכים בשגרה ערנית". בבית שאן התעוררו התושבים סמוך לשעה 04:00 בעקבות הדי פיצוצים ואזעקות שהופעלו בכל האזור: ראש העיר וקב"ט העירייה קיבלו עדכונים ודיווחים שוטפים מגורמי הבטחון והעבירו מסר של הרגעה לתושבי העיר, שלדבריהם אינם מורגלים לתרחישים האלה כבר כמה עשורים.

עם זאת, העיר מתורגלת למגוון של מצבי חירום - כך לדברי ראש העיר רפאל בן שטרית. "אנחנו בקשר רצוף עם גורמי פיקוד העורף והמשטרה, בשעות האחרונות קיבלתי דיווח על חזרה לשיגרה באזור בית שאן, מאחלים לצה״ל ולכוחות הבטחון הצלחה במשימתם החשובה בצפון. תושבי העיר בית שאן יכולים לחזור לשיגרת השבת", הוסיף.

תיעוד היירוט בגולן
תיעוד היירוט בגולן | צילום:

בצפת הוחלט על פתיחת כל המקלטים הציבוריים "ליתר ביטחון" - למרות הנחיית צה"ל בנושא. "אין הנחיה מיוחדת של צה"ל אך מניסיון העבר המצב יכול להתפתח תוך רגעים ספורים", ציינו בעירייה. מרשות הטבע נמסר כי האתרים במחוז צפון פתוחים כרגיל: "אנחנו נשמעים להוראות פיקוד העורף ולא קבלנו הנחיות אחרות".

סמוך לשעה 09:30 הופסקה לזמן קצר תנועת המטוסים בנתב"ג. ההמראות עוכבו לכעשרים דקות והשדה חזר לעבוד כבשגרה. עם זאת, כל המרחב האווירי צפונית לשפיים סגור לכל הטיסות.

בעקבות נפילת מטוס חיל האויר בסמוך לקיבוץ הרדוף, שוטרי משטרת ישראל מבצעים חסימות צירים ושבילים המובילים לקיבוץ ולאתר הנפילה: כביש הגישה לקיבוץ הרדוף 7912 חסום לתנועה בקטע שבין מצפה עדי לקיבוץ הרדוף. יציאת וכניסת תושבי קיבוץ הרדוף מתאפשרת דרך מצפה עדי, שוטרים מכווינים את ציבור הנהגים במקום.