ליברמן: להקים ממשלת אחדות ליברלית (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות)
ליברמן. "אבו מאזן המממן הגדול של הטרור" | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות

חמאס ביצע ניסוי טילים וירו שלוש רקטות לעבר הים - כך חשף היום (שני) שר הביטחון אביגדור ליברמן בפתח ישיבת סיעת ישראל ביתנו. לדבריו, "התקציב של הזרוע הצבאית של חמאס בשנת 2017 היה 260 מיליון דולר. וזה מוכיח שלמרות המחסור בדברים בסיסיים, הם ממשיכים בייצור ובניסוי רקטות".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

לדברי השר, "זה ברור שאבו מאזן לא רוצה שלום. הוא לא רוצה הסדר, והוא מחפש תירוץ איך לברוח מזה. מבחינתו, הצהרת טראמפ היה התירוץ לברוח מהמשא ומתן הישיר. הוא מדבר בעל פה כנגד הטרור, אבל בעצמו המממן הגדול של הטרור - מיליארד שקלים בשנה הוא מעביר".

ליברמן הוסיף כי "מערכת הביטחון פועלת לפי אסטרטגיה ברורה, עם משנה סדורה בכל הנוגע לרצועת עזה". השר התייחס לאסטרטגיה בת שישה סעיפים: הסדרת נושא השבויים והנעדרים, חיסול המנהרות ההתקפיות, השלמת המכשול, קיזוז היכולות האסטרטגיות של חמאס, חיזוק היישובים בעוטף עזה ולבסוף שיקום עזה בתמורה לפירוז.

אמש התייחס השר ליברמן לאיום המנהרות בריאיון למהדורה המרכזית, והצהיר כי "עד סוף שנת 2018 אנחנו נחסל את כל המנהרות ההתקפיות שיש ברשותו של חמאס". את הדברים אמר על רקע חשיפת והשמדת מנהרת טרור באורך קילומטר וחצי - שלישית תוך שלושה חודשים - מתחת למעבר כרם שלום.

המנהרה שהושמדה אתמול (צילום: דובר צה"ל)
המנהרה שהושמדה אתמול | צילום: דובר צה"ל

ליברמן תקף בריאיון את חמאס ואמר כי חפירת המנהרה דווקא מתחת למעבר בכרם שלום נועדה לפגוע באזרחי הרצועה: "מדובר בהנהגה צינית שרצתה לפגוע בצינור חמצן העיקרי שמספק את כל הסיוע או רובו לרצועה. זה רק מראה עם מי יש לנו עסק בצד השני, שלא נשלה את עצמנו". שר הביטחון העריך כי למרות פעולות הסיכול של ישראל, לא צפוי עימות בדרום: "אני לא חושב שחמאס מעוניין במלחמה, אני לא חושב שהוא מעריך אחרת מאיתנו איך תסתיים מלחמה כזו. לכן האסטרטגיה שלנו ברורה: אנחנו מפעילים לחץ על חמאס לפני מערכה כוללת".

ליברמן הדגיש כי למרות הגילוי של מנהרת טרור בהיקף כה גדול, על ישראל להמשיך ולדבוק באסטרטגיה הביטחונית שלה. "האסטרטגיה שלנו היא ברורה מאוד: לא לשנות את המהלכים בהתאם לפצמ"ר כזה או אחר, או פרשנות של עיתונאי כזה או אחר", אמר. "אנחנו עקביים בפעילות שלנו, גם חיסול המנהרות, גם המכשול, גם דאגה לתושבי עוטף עזה. אנחנו מקזזים להם את כל היכולות האסטרטגיות".