רסיסי טיל הנ"מ (צילום: רויטרס)
רסיסי טיל הנ"מ | צילום: רויטרס

על פי הערכה ראשונית, טיל נ"מ סורי שוגר לעבר מטוס ה"סופה" שנפל אתמול (שבת). הטיל לא הצליח לפגוע במטוס, אך הוא התפוצץ סמוך אליו והרסיסים ניתזו אליו וייתכן שהדבר לא אפשר לטייסים להמשיך בטיסה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

עם זאת, חרף הממצאים עדיין לא נפסלה על הסף האפשרות שהמטוס ננטש בידי שני הטייסים בשל מצבם הגופני ולא בהכרח עקב הטיל הסורי. כעת נמשכת הפעילות בזירת ההתרסקות עם השלמת איסוף הממצאים במטרה לנסות ולהבין את הנסיבות בגינן הצוות נטש את מטוס הקרב המתקדם.

דגם המל"ט שהופל
דגם המל"ט האירני שיורט בישראל | צילום:

שעות לאחר התקיפה הישראלית נחשפו תמונות של דגם המל"ט האירני: דגם מתקדם ביותר שככל הנראה דומה לדגם אמריקני שנפל בידי האירנים ב-2011. ראש מטה חיל האוויר תא"ל תומר בר אמר כי המל"ט שהה במרחב האווירי של ישראל במשך כדקה וחצי ואישר כי אכן מודבר בדגם מתקדם.

על פי ההערכות, האירנים לא ציפו לתגובה ישראלית כפי שהייתה בעומק סוריה. זאת במיוחד לאור העובדה שהבסיס מאוכלס גם באנשי צבא רוסים. כתוצאה מהתקיפה חלק מהבסיס האווירי T4 יצא משימוש כתוצאה מתקיפות חיל האוויר. בנוסף, הושמדו מספר בניינים בשדה, מבנה ששימש את החיזבאללה נהרס, מתקן השליטה בכטב"מים הושמד ומספר כטב"מים שהיו בשדה הושמדו.

מוקדם יותר הערב פרסם דובר צה"ל תמונות של הבסיס האירני במרכז סוריה. "אירן וכוח קודס פועלים מזה תקופה ארוכה חיל האוויר הסורי T4 הסמוך לתדמור, בגיבוי כוחות צבא סורים ובאישור המשטר הסורי", נמסר מדובר צה"ל.

ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע הערב כי "ישראל גם תקפה בעוצמה מטרות אירניות וסוריות אחרות שפעלו נגדנו. זוהי גם הזכות וגם החובה שלנו ואנחנו נמשיך לממש אותן ככל שיידרש. שאף אחד לא יטעה בכך". עוד אמר כי "פניה של ישראל לשלום, אך נמשיך להגן על עצמנו בנחישות מול כל התקפה נגדנו ומול כל ניסיון של איראן להתבסס צבאית נגדנו בסוריה או בכל מקום אחר".