לאחר שהיום (ראשון) נחשפה והושמדה מנהרת טרור באורך קילומטר וחצי בממדים שטרם נראו, שלישית במספר בשלושה חודשים, ההערכה במערכת הביטחון היא שהתכנון היה להטמין חומרי נפץ מתחת למעבר כרם שלום – ולפוצץ אותו. בתוך כך שר הביטחון התראיין הערב למהדורה המרכזית, והכריז כי כל המנהרות ההתקפיות יחוסלו עד סוף השנה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"שאפו לחיילי צה"ל ולמוח היהודי שהמציא כיפת פלא (לגילוי מנהרות)", אמר. "מה שחשוב שעד סוף שנת 2018 אנחנו נחסל את כל המנהרות ההתקפיות שיש ברשותו של חמאס. אנחנו נצליח לחסל זאת, זאת המשימה. אני מניח שזה יהיה אפילו לפני זה, אבל המשימה היא שעד סוף 2018 לא תישאר אף מנהרה התקפית אחת".

ליברמן תקף את חמאס ואמר כי חפירת המנהרה דווקא מתחת למעבר בכרם שלום נועדה לפגוע באזרחי הרצועה: "מדובר בהנהגה צינית שרצתה לפגוע בצינור חמצן העיקרי שמספק את כל הסיוע או רובו לרצועה. זה רק מראה עם מי יש לנו עסק בצד השני, שלא נשלה את עצמנו".

שר הביטחון העריך כי למרות פעולות הסיכול של ישראל, לא צפוי עימות בדרום: "אני לא חושב שחמאס מעוניין במלחמה, אני לא חושב שהוא מעריך אחרת מאיתנו איך תסתיים מלחמה כזו. לכן האסטרטגיה שלנו ברורה: אנחנו מפעילים לחץ על חמאס לפני מערכה כוללת".

ליברמן הדגיש כי למרות הגילוי של מנהרת טרור בהיקף כה גדול, על ישראל להמשיך ולדבוק באסטרטגיה הביטחונית שלה. "האסטרטגיה שלנו היא ברורה מאוד: לא לשנות את המהלכים בהתאם לפצמ"ר כזה או אחר, או פרשנות של עיתונאי כזה או אחר", אמר. "אנחנו עקביים בפעילות שלנו, גם חיסול המנהרות, גם המכשול, גם דאגה לתושבי עוטף עזה. אנחנו מקזזים להם את כל היכולות האסטרטגיות".

מפקד פיקוד דרום באזור חשיפת המנהרה
מפקד פיקוד דרום באזור חשיפת המנהרה | צילום: דובר צה"ל

הבוקר צה"ל אישר כי סיכל והשמיד מנהרת טרור שחדרה לשטח ישראל מתחת למעבר כרם שלום, בהפצצה שדווח עליה כבר אמש. המנהרה חצתה את גדר המערכת לכיוון ישראל ועברה בסמוך לצינור הגז במעבר כרם שלום ומשם המשיכה לשטח מצרים. המעבר נסגר להעברת סחורות. "מנהרה כזו עוד לא ראינו", אמרו גורמי ביטחון.

אורכה של המנהרה שהופצצה הוא קילומטר וחצי: היא נחפרה על ידי חמאס מרפיח, דרך מעבר כרם שלום ומתחת לצינור הגז, הסולר והאנטנה המרכזית של המעבר ומשם לשטח מצרים. דרך המנהרה הזו היה ניתן להעביר אמצעי לחימה, סחורות אחרות ובעיקר להוביל פיגוע קשה אל תוך מעבר כרם שלום שהוא הציר המרכזי להעברת אספקה לתוך רצועת עזה.