כ-700 לוחמי מארינס אמריקנים התאמנו במשך השבוע האחרון עם לוחמי גדס"ר צנחנים במסגרת תרגיל החי"ר "קאיה גרין", חלק מתרגיל Juniper Cobra הנרחב יותר. זהו שיתוף הפעולה הגדול ביותר בין כוחות חי"ר ישראלים ללוחמי מארינס בשנים האחרונות, וזאת כדי לקדם למידה הדדית ואימון משותף לתרחישים שונים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

התרגיל נפתח בפריקת הכוחות והציוד האמריקני בחוף פלמחים, ותרגול בבסיס צאלים שכלל מתארי לוחמה בשטח בנוי ופתוח, תרגילי רפואה ופינוי פצועים משותף, פעילות חבלנית, שימוש בארטילריה ופשיטה על מבנים תוך שימוש בהאמרים וטנקים. הכוחות ניצלו את הטכנולוגיה והיכולת הטקטית של שתי היחידות, במטרה למקסם את היכולות.

תרגיל ה-Juniper Cobra הוא התשיעי המתקיים מאז שנת 2001, והגדול ביותר מאז. לדברי אל"מ צביקה חיימוביץ', מפקד כוחות ההגנה האווירית בחיל האוויר. "5000 חיילים משתתפים בפריסות של כיפת ברזל, פטריוט וקלע דוד בכל רחבי הארץ", אמר הקצין הבכיר. "התרגול מחזק את הקשר החשוב בין הצבאות והמפקדים שמייצר מחויבות של עבודה יחד. לא מובן מאליו שהם באים להיות לצדנו, בחירום הם יבואו להילחם אתנו כאן כתף אל כתף".

התאמנו גם על לוחמה בשטח בנוי (צילום: החדשות)
התאמנו גם על לוחמה בשטח בנוי | צילום: החדשות

גם הגנרל האמריקני ריצ'ארד קלארק, מפקד כוח המשימה המשולב לישראל, התייחס בהתלהבות לתרגיל המשותף בין הצבאות. "אנחנו מפתחים יחד יכולות יירוט לטילי קרקע-קרקע, זו משימה מורכבת", ציין. "אנחנו עובדים יחד, מזהים את הפערים ומוצאים דרכים לפתרון. אנחנו בונים יכולת משותפת, שזה אומר עבודת צוות ובניית אמון לרגע מבחן".

"הבאנו לכאן גם את המארינס, את חיל האוויר, וגם את נושאת המטוסים", הוסיף הגנרל קלארק. "אנחנו בעצם מתרגלים הרבה מאוד תרחישים מאוד מאתגרים, מטחים - והרבה מהם, שהצד השני והשכנים מסביב ירצו אולי לבצע".