פחות מיממה לאחר פיגוע הדריסה בשומרון בו נהרגו קצין וחייל צה"ל, הרמטכ"ל גדי איזנקוט הגיע הבוקר (שבת) יחד עם מפקדים בכירים בפיקוד המרכז ובאוגדת איו"ש להערכת מצב בזירת הפיגוע. במקביל, בית החולים בלינסון, בו מאושפזים שני לוחמים במצב קשה מאוד ובינוני, מסר הבוקר כי לא חל שינוי במצבם.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

במהלך הלילה ביצעו כוחות צה"ל מהחטיבה המרחבית "מנשה" ושב"כ פעילות בכפר ברטעה ממנו יצא המחבל. במהלך הפעילות נעצר אחיו של המפגע, עצאם ראתב עבד אללטיף קבהא בן 25, שהועבר לחקירת כוחות הביטחון.

הרמטכ"ל איזנקוט בהערכת המצב (צילום: דובר צה"ל)
הרמטכ"ל איזנקוט בהערכת המצב | צילום: דובר צה"ל
פעילות היחידה בכפר ברטעה (צילום: דובר צה"ל)
הפעילות הלילית בכפר ברטעה | צילום: דובר צה"ל

הכוחות ביצעו סריקות בכפר לאיתור אמצעי לחימה והמשיכו בפעולות בידוק הרכבים בצירי האזור. כמו כן, נעשה מיפוי הנדסי של בית המחבל, לקראת הריסתו. במקביל, בפעילות בכפר קבטיה, ליד ג'נין, נעצרו מספר חשודים בסיוע למחבל.

צפו בסיכום חדשות סוף השבוע בארץ ובעולם (צילום: דובר צה"ל)
נערכים להריסת בית המחבל | צילום: דובר צה"ל

השתחל בין פילבוקס לג'יפ - ודרס

מתחקור הפיגוע אתמול בכביש 585 בשומרון, ליד מבוא דותן, מתברר כי ארבעת החיילים ירדו מעמדת השמירה הסמוכה ונעמדו ליד ג'יפ צבאי. הנהג הדורס, עלאא ראתב עא לטיף קבהא, הצליח להשתחל עם רכבו בין הג'יפ לבין הפילבוקס ולדרוס אותם. החיילים ככל הנראה נקטו אמצעי זהירות ועמדו כמגן בין הג'יפ לבין הפילבוקס.

אחרי שהלוחמים נפגעו, הג'יפ הצה"לי המשיך בתנועה ונעצר. החקירה של האירוע עדיין נמשכת. מתאם פעולות הממשלה בשטחים האלוף יואב פולי מרדכי החליט לעצור באופן מיידי את היתרי העבודה של כ-30 מבני החמולה של הנהג הדורס. 

זירת הפיגוע והמחבל, ארכיון (צילום: מד"א)
המחבל וזירת הפיגוע | צילום: מד"א

הנהג הדורס היה מוכר לגורמי הביטחון והשתחרר מהכלא לפני פחות משנה לאחר שהורשע בעבירות פח"ע. הוא אותר על ידי כוחות הביטחון לאחר הפיגוע, תוחקר ופונה לבית החולים הלל יפה במצב קל.

אחיו של המחבל נעצר (צילום: דובר צה"ל)
אחיו של המחבל נעצר | צילום: דובר צה"ל

מבית החולים בילינסון בפתח תקווה נמסר כי מצבו של הפצוע הקשה הוחמר וכעת הוא מוגדר קשה מאוד. "הרופאים נלחמים על חייו", נמסר מבית החולים. עוד צוין כי הוא עבר במהלך הלילה מספר ניתוחים וכעת מאושפז בטיפול נמרץ ו"לא יצא עדיין מכלל סכנה". הפצוע השני נמצא במצב בינוני ועבר מספר ניתוחים בלילה.

פינוי הפצועים מהפיגוע (צילום: רויטרס)
פינוי הפצועים, היום | צילום: רויטרס

שר הביטחון אביגדור ליברמן הגיב אתמול לפיגוע. "טרם כניסת השבת התבשרנו על פיגוע קשה", מסר. "אנו נפעל לגזר דין מוות למחבל, להריסת ביתו ולהענשת כל מי ששיתף פעולה. אין דבר כזה טרור בודדים. זה טרור שנתמך בידי אבו מאזן והרשות הפלסטינית שמשלמת כסף למשפחות המחבלים. אנחנו נעצור אותם".