תם המצוד אחר חוליית רוצחי הרב: כוחות מיוחדים של משמר הגבול הגיעו הלילה (חמישי) לחוליית הטרור שביצעה את הפיגוע בו נרצח רזיאל שבח ז"ל סמוך לחוות גלעד בשבוע שעבר. בפעילות בג'נין התפתח קרב יריות מול המחבלים, אחד מהם נהרג ונוספים נעצרו והועברו לחקירה. מחבל נוסף ככל הנראה נקבר תחת ההריסות.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

במהלך הפעילות של לוחמי יחידת הימ"מ (היחידה המיוחדת ללוחמה בטרור) של מג"ב והמשטרה, שבוצעה בשיתוף עם שירות הביטחון הכללי (שב"כ) ולוחמי החטיבה המרחבית "מנשה" של צה"ל, נפתחה אש לעבר הכוחות. הבוקר הותר לפרסום כי שני לוחמים נפצעו במהלך חילופי האש, האחד במצב קשה והשני במצב קל.

פעילות הימ"מ בג'נין (צילום: דובר צה"ל)
הפעילות, הלילה | צילום: דובר צה"ל

השניים פונו לבית החולים לקבלת טיפול רפואי. מצבו של הפצוע הקשה התייצב, והוא יצא מכלל סכנה. בצה"ל הדגישו כי המבצע טרם הסתיים, והכוחות ממשיכים הכוחות בסריקות אחר ממצאים נוספים במרחב המבנים בו התגוררו החשודים.

מצה"ל נמסר כי בפעילות התפתחה הפרת סדר אלימה במרחב שכללה זריקת מטענים, השלכת בלוקים וסלעים וירי לעבר הכוח אשר הגיב באמצעים לפיזור הפגנות ובירי. "צה"ל וכוחות הביטחון ימשיכו לפעול לשמירה על ביטחון התושבים ויפעלו לסיכול פעילויות טרור כנגד אזרחי ישראל", הדגישו.

לוחמי צה"ל בג'נין, ארכיון (צילום: דו"צ)
מחבל אחד חוסל | צילום: דו"צ
אין תמונה
אחמד ג'ראר, המחבל שחוסל הלילה

"נמשיך לרדוף את מי שיפגע בביטחון"

המבצע יצא לדרך לאחר מאמץ מודיעיני בהובלת שב"כ, שהוביל בתוך פרק זמן קצר לאיתור קבוצת הרוצחים שהסתתרה כל הזמן ככל הנראה בתוך העיר ג'נין: כוחות גדולים נכנסו עם טרקטורים ודחפורים על מנת להרוס את בתי המחבלים, ואחד המחבלים ככל הנראה נקבר תחת ההריסות. מאחד המבנים נפתחה אש לעבר הלוחמים - וגם לאחר תום קרב היריות פרצו הפרות סדר באזור.

מפקד משמר הגבול ניצב יעקב (קובי) שבתאי הגיע לבית החולים הלילה שם ביקר את הלוחמים שנפצעו. בתום הפעילות נמסר מהמשטרה כי "היחידות המיוחדות של משטרת ישראל, לרבות יחידת הימ"מ, יחד עם ארגוני הביטחון השונים ימשיכו לרדוף את מי שיפגע בביטחונם של אזרחי ישראל בכל מקום ובכל זמן".

צה"ל הרס את בית רוצח רזיאל שבח (צילום: באדיבות המשפחה, מד''א)
זירת הפיגוע בכביש 60 | צילום: באדיבות המשפחה, מד''א

אילנה שבח, אמו של הרב רזיאל ז"ל, הודתה הבוקר לכוחות הביטחון. "מקווה שנבקר את החיילים שנפצעו, אנחנו רוצים להודות להם בשם רזיאל", אמרה בריאיון לגל"צ. "לא היה לי ספק שיצאו כדי לתפוס את המחבלים, אמרו לנו שיעשו הכול".

גורם רשמי במשרד הבריאות הפלסטיני זיהה את ההרוג כאחמד ג'ראר, פעיל חמאס ובנו של מפקד בכיר בחמאס, נאסר ג'ראר, שחוסל ב-2002 גם הוא בידי כוחות הביטחון.

הריסת בית המחבל
הריסת בית המחבל | צילום:

המצוד אחר החוליה נפתח לאחר הירצחו של הרב שבח ז"ל, שנורה למוות בשבוע שעבר בפיגוע ירי סמוך ליישוב חוות גלעד בו התגורר יחד עם אשתו ו-6 ילדיהם. מאז פעלו כוחות צה"ל באזור שכם. במסגרת הפעילות נמשך הכתר של כוחות הביטחון סביב העיר שכם והכפרים הסמוכים.

הרב שבח, מתנדב מד"א ומוהל, נורה מירי חולף כשנהג ברכבו. הוא פונה לבית החולים במצב אנוש, שם נקבע מותו. הוא הותיר אחריו שישה ילדים ואישה, והוא התנדב בחלקת הרפואה של המועצה האזורית שומרון.