עימתים בעזה.
עימותים בגבול עזה, ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

כלי תקשורת פלסטינים דיווחו כי שני פלסטינים נהרגו הערב (חמישי) ואחר נפצע באורח אנוש במהלך עימותים עם כוחות צה"ל. על פי הדיווחים, פלסטיני אחד נהרג בשכם והשני נורה למוות במהלך עימותים במרכז הרצועה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

מהדיווחים עולה כי ההרוג בשכם, בן 16, נפגע מירי באזור כפר בורין סמוך לשכם. בנוסף, נרשמו עימותים אלימים במזרח מחנה הפליטים אל-בורייג' שנמצא במרכז הרצועה. על פי הדיווחים, אש צלפים נפתחה על המפגינים במקום: אחד נהרג ונוסף נפצע באורח אנוש. צה"ל בודק את הדיווחים.

בחודש שעבר נהרג מאש צה"ל פלסטיני במהלך עימותים עם כוחות הביטחון. הפלסטינים האשימו את צה"ל בהריגתו של אברהים אבו-תוריא, נכה קטוע רגליים, אך בצבא הדפו את ההאשמות וטענו כי לא ניתן לקבוע ממה הוא מת.

אברהים אבו-תוריא בזמן הפגנה בגבול
אברהים אבו-תוריא בזמן הפגנה בגבול | צילום: רויטרס

מסקנות התחקיר הצה"לי הוצג למפקד פיקוד הדרום, אייל זמיר, והעלו כי החיילים לא השתמשו בנשק חי בשום שלב בעימותים ובשל כך לא ברור אם מותו של אבו-תוריא נגרם כתוצאה משימוש באמצעים לפיזור הפגנות על ידי חיילי צה"ל.

התחקיר הדגיש כי המרחב שבו שהה אבו-תוריא היה אלים, המוני ומנה אלפי מפרי סדר במקביל להפגנות אלימות שהתרחשו לאורך הרצועה. המפגינים בהפרות בסדר יידו אבנים, השליכו מטענים והבעירו צמיגים לעבר כוחות צה"ל. בתחקיר ראשוני שנערך לאחר האירוע לא זוהה כשל ערכי או מקצועי בפעולות הכוחות בשטח, ומפקד הפיקוד העריך בחיוב את שיקול הדעת והאיפוק של החיילים.

עם זאת, שבועיים לאחר פרסום ממצאי התחקיר הודיעו במצ"ח כי החליטו לפתוח בחקירה נוספת "על מנת למצות את הבדיקה, ובין היתר לבחון מידע שהתקבל מגופים הפועלים ברצועת עזה, הוחלט כאמור כי נסיבות מותו ייבחנו גם במסגרת חקירת מצ"ח".