עימתים בעזה. "לא להקמת חמאסטן" (צילום: רויטרס, חדשות)
הפרות סדר ברצועה (ארכיון) | צילום: רויטרס, חדשות

ביום שישי הקרוב מתכננים בחמאס יום זעם ברצועת עזה, במסגרתו חוששים במערכת הביטחון מאלפי פלסטינים שיצעדו לעבר גדר הגבול. בצה"ל מתייחסים לאיומים ברצינות ומכינים את הכוחות להתמודד עם האיום.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

הרמטכ"ל גדי איזנקוט יקיים בהמשך השבוע הערכות מצב עם קצינים בכירים נוספים. הם יבחנו את כל התכניות ויניחו את הדגשים שבעיקרם - לעשות כל מאמץ שלא יהיו הרוגים בקרב המפגינים.

מצד שני דורשים מהלוחמים להפגין נחישות ולא לאפשר מעבר של הגדר, ואפילו במידת הצורך להפעיל כוח. בין היתר מתכננים בצה"ל פיזור כרוזים הקוראים לפלסטינים לא להתקרב, ירי אזהרה לעבר ההמון במקרה של הסתערות, שימוש בפצצות עשן, הצטיידות מסיבית באמצעים לפיזור הפגנות וירי על מסיתים ראשיים.

כך יתמודדו עם ההפגנות על הגדר (צילום: רויטרס)
כך יתמודדו עם ההפגנות על הגדר | צילום: רויטרס

לאחר הפיגוע הקטלני ביום שישי האחרון, פיצוץ מטען נוסף בגבול רצועת עזה במהלך השבת, והפיגוע הנוסף אתמול, במערכת הביטחון מבינים שעומדים בפניהם שבועות לא פשוטים בכלל. סדרה של אירועים אותם מתכננים הפלסטינים, יחד עם החגים שמגיעים - יציבו אתגר ביטחוני משמעותי בפני צה"ל וכוחות הביטחון.

כבר בעוד שבועיים, ב-30 למרס יציינו הפלסטינים את יום האדמה. במהלך היום ינסו ברצועת עזה לארגן את "תהלוכת השיבה הגדולה", במהלכה - כך מקווים המתכננים - יצעדו עשרות אלפי משתתפים לעבר גדר הגבול. אירוע דומה צפוי להיערך ב"יום הנכבה" ב-15 במאי.

"יום זעם", ברצועת עזה (ארכיון)
"לא לאפשר מעבר הגדר", (ארכיון) | צילום:

מיד לאחר יום האדמה ייחגג בישראל חג הפסח. מדי שנה ישנם מאמצים פלסטינים לבצע פיגועים ופעולות טרור שונות במהלך ימי החג - עם דגש מיוחד על ערב ליל הסדר בו התבצעו פיגועים כמעט מדי שנה לאורך השנים האחרונות.

מספר שבועות לאחר מכן יציינו כאן בישראל את יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה, ומיד אחר כך יחגגו את יום העצמאות. מדובר באופן טבעי, בתאריכים רגישים במיוחד במהלכם ניסו הפלסטינים לאורך השנים להוציא לפועל פיגועים.