תחקיר ראשוני של פיגוע הדקירה בעיר העתיקה בירושלים בו נפצע קשה מאוד מאבטח ישראלי מעלה את הסברה כי זהו פיגוע נוסף שעונה למאפיינים של "מחבל בודד". במקרה הזה מדובר בתושב בן 28 מהכפר עקאבה שבאזור שכם, נשוי ואב לשניים שהחזיק באישור שהייה בירושלים. על פי הערכות המערכת הביטחונית המחבל פעל לבדו ולא היה חלק מהתארגנות טרור.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

ברגעים שקדמו לפיגוע נראה המחבל מסתובב באזור הרובע היהודי ברחוב הגיא - מוקד לדקירות בגל הטרור הקודם - ומברר עם הסוחרים במקום אם יש עבודה. בשלב מסוים המחבל זיהה את המאבטח, כבן 30, הלך אחריו ולפתע שלף סכין, דקר אותו ופצע אותו קשה מאוד. סיור של המשטרה שעבר במקום זיהה את המחבל והגיב מהר בירי ממנו נהרג המחבל.

בצמרת המשטרה, כמו גם בצה"ל ובשב"כ, מזהים בעת האחרונה שמפלס המתיחות עולה ככל שמתקרבים לפסח ויום העצמאות. "אנחנו במחוז ירושלים כבר עם לא מעט הערכות מצב לקראת החגים", אמר ניצב משנה חיים שמואלי, מפקד מרחב דוד. "אנחנו לוקחים את הכול בחשבון. יש ריבוי התרעות ואנחנו מתגברים בהתאם".

המחבל נורה ונוטרל (צילום: עד ראייה)
כוחות מד"א בדרכם לזירה | צילום: עד ראייה

גם בשעות אלה הרופאים בבית החולים שערי צדק נאבקים על חייו של המאבטח, שסובל מפציעות חמורות בפלג גופו העליון. הוא הובא לשם ללא דופק תוך כדי פעולות החייאה הן בזירה והן בדרכו לבית החולים. מיד עם הגעתו הוא הובהל ליחידת הטראומה, נותח ומשם הועבר למחלקה לטיפול נמרץ. כעת הוא נמצא במעקב הרופאים.

ימים של מתיחות ביטחונית

הפיגוע היום מגיע בצל רצף האירועים מסוף השבוע. ביום שישי בוצע פיגוע הדריסה בשומרון בו נהרגו שני חיילים. למחרת התפוצץ מטען על גדר הגבול ברצועת עזה. הבוקר נחשפו ונוטרלו שתי מנהרות חמאס והערב כאמור - פיגוע דקירה בעיר העתיקה עם פצוע קשה.

הבוקר אישר דובר צה"ל כי במהלך הלילה סיכל צה"ל ניסיון של ארגון הטרור חמאס לחדש את תוואי מנהרת הטרור ההתקפית בכרם שלום. מדובר במנהרה ישנה שהופצצה בעבר ובארגון הטרור ניסו לחדש את התוואי לתוך שטח ישראל. מנהרה נוספת הותקפה על ידי חיל האוויר במהלך הלילה.

המנהרה שנוטרלה, היום (צילום: דובר צהל)
המנהרה שנוטרלה, היום | צילום: דובר צהל

יממה קודם לכן בוצע פיגוע דריסה סמוך ליישוב מבוא דותן, בו נרצחו סרן זיו דאוס ז"ל (21) וסמל נתנאל קהלני (20). את הפיגוע ביצע עלאא ראתב עא לטיף קבהא, שהיה מוכר לגורמי הביטחון והשתחרר מהכלא לפני פחות משנה לאחר שהורשע בעבירות פח"ע. הוא אותר על ידי כוחות הביטחון לאחר הפיגוע, תוחקר ופונה לבית החולים הלל יפה כשהוא במצב קל.