שר הביטחון אביגדור ליברמן התייחס הבוקר (שלישי) לראשונה לתקרית בגבול הצפון שהידרדרה ל"יום קרב" מול כוחות הצבא הסורי ביום שבת האחרון "זה לא הזמן לדבר, אלא לעשות. איננו מציבים שום מגבלות", מסר במהלך סיור בקריית שמונה. שר הביטחון הגדיר את חדירת המל"ט האירני לשטח ישראל כ"פרובוקציה" והצהיר: "זה לא הזמן לנבוח - זה הזמן לנשוך. אנחנו ננשוך חזק, מקווה שלא נצטרך לעשות את זה".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

ישראל תקפה את הבסיס לאחר הפלת המטוס
שרידי התרסקות המטוס בשבת | צילום:

במהלך סיור בקרית שמונה, ענה ליברמן לשאלות העיתונאים והבהיר את מדיניות ישראל: "נגיב על כל פרובוקציה ונגן על האינטרסים הביטחוניים החיוניים של ישראל. פעלנו בצורה נחושה וצריך להבין שכל צעד שנעשה בעניין - קודמת לכך עבודה רבה". ליברמן הוסיף: "אנו מנהלים את העניינים בנחישות וגם באחריות".

שר הביטחון התייחס גם לסוגיית התיאום הביטחוני מול רוסיה, בכל הנוגע לפעילות צה"ל בסוריה. "הקשר עם רוסיה מוכיח את עצמו. עצם העובדה שיש דיאלוג, גם אם לא מסכימים, זה מונע חיכוכים מיותרים". ליברמן תיאר את היחסים הביטחוניים מול פוטין כהצלחה: "אחרי כל השנים של המלחמה בסוריה, הצלחנו למנוע חיכוך ישיר".

מפת ההפצצות של צה
מפת ההפצצות של צה"ל בסוריה | צילום:

בעקבות התקרית החריגה בג'נין, שיבח ליברמן את התיאום הביטחוני מול כוחות השיטור הפלסטינים. "ראינו את התוצאות בשטח. מגיעה מילה טובה לשוטרים הפלסטיניים", מסר שר הביטחון. "גם הפלסטינים מבינים שהתיאום הוא אינטרס הדדי ומשותף, ולכן כולנו פועלים לשמר אותו".

הנשק שנגנב בתקרית בג'נין הוחזר

הנשק שנגנב אתמול בתקרית במהלכה חייל וחיילת הותקפו על ידי המון פלסטיני לאחר שנכנסו בשוגג עם רכב לג'נין, הוחזר על ידי הפלסטינים. שוטרים פלסטינים שהוזעקו למקום חילצו את החיילים מידי עשרות התוקפים והעבירו אותם לידי אנשי המנהל האזרחי. החייל נפצע באורח קל והחיילת נפצעה קל-בינוני ופונתה לבית חולים, כשהיא סובלת מחבלות.

במערכת הביטחונית ממשיכים לתחקר את התקרית החריגה בה נפצעו שני חיילי צה"ל שהותקפו על ידי המון פלסטיני לאחר שנכנסו בשוגג עם רכבם לג'נין. בצה"ל מנסים להבין איך השניים הגיעו לתוך העיר וממצאי הביניים של תחקיר האירוע מעלים סימני שאלה לגבי האופן שבו הגיעו לשם. בנתיב הנסיעה של החייל והחיילת שנקלעו להמון הזועם הוצב שלט גדול המזהיר מפני כניסה לג'נין, אך מסיבה מסוימת השניים לא הבחינו בו. החיילת שנפצעה סיפרה סיפרה כי הם חלפו על פני השלט מבלי לשים לב אליו. בצה"ל מעריכים כי השניים הפגינו חוסר רגישות למצב המתוח ממילא באזור.

הטייסים שמטוסם הופל: "שמענו פיצוץ והבנו שנפגענו"

יומיים לאחר שהופל מטוס "הסופה" של חיל האוויר, נמשך תחקור האירוע במערכת הביטחונית. אמש (שני) אותר ציוד הנטישה ששימש את טייסי הקרב בעת צניחתם לקרקע אחרי שנטשו את המטוס, שכלל חלקי מצנח וחגורת הצלה, בשדה פתוח ליד קיבוץ הרדוף בגליל התחתון.

אתמול נחשפו במהדורה המרכזית עדויות הטייסים, שאחד מהם נפצע קשה בתקרית ועדיין מאושפז בבית החולים רמב"ם בחיפה. "אנחנו היינו מאוד מרוכזים במשימה, הובלנו את התקיפה", סיפר הטייס השני, נווט המטוס, שנפצע באורח קל ושוחרר לביתו מבית החולים. "(שמענו) פיצוץ והבנה שנפגענו, זו תחושה מאוד לא נוחה, אובדן השליטה", הוסיף.

עוד סיפר הנווט: "הנטישה היא ממש מיידית. אין כאן תהליך ארוך וגם אין זמן. שניות בודדות. ההבנה שחייבים למהר ולנטוש, גם כתוצאה מהפגיעה בנו הפיזית וגם כתוצאה מהפגיעה במטוס שהפסיק לתפקד".