פיגוע דקירה בעיר העתיקה בירושלים: מאבטח כבן 30 נדקר היום (ראשון) ברחוב הגיא הסמוך לרובע היהודי ולכניסה לכותל המערבי ונפצע באורח קשה מאוד. המחבל נורה ונוטרל בידי שוטר ובהמשך מת מפצעיו. כוחות גדולים של מד"א שהוזעקו למקום העניקו לפצוע טיפול רפואי ראשוני מציל חיים ברחבת הכותל ופינו אותו לבית החולים שערי צדק.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

הדוקר, תושב שכם, תקף אזרח ישראלי עם סכין ודקר אותו בפלג גופו העליון. מצבו של הדקור, גבר בשנות ה-30 לחייו, מוגדר קשה מאוד והוא קיבל טיפול בשטח בידי פרמדיקים של מד"א שפינו אותו לבית החולים שערי צדק שם הוא צפוי להיכנס לחדר ניתוח.

המחבל נורה ונוטרל (צילום: עד ראייה)
כוחות מד"א בדרכם לזירה | צילום: עד ראייה

חובש כונן בארגון "הצלה ללא גבולות" פנחס בלזברג, שלומד בישיבת "עטרת כהנים" הסמוכה והגיע מהראשונים למקום האירוע סיפר: "מיד כשקיבלתי את הקריאה על הפיגוע לקחתי את התיק ההחייאה והאלונקה שיש לנו באופן קבוע בישיבה ורצתי למקום. על המדרכה שכב צעיר בשנות ה-30 בהכרה כשהוא סובל ממספר פצעי דקירה בפלג גופו העליון ובגפיים. הענקנו לו טיפול רפואי ראשוני מציל חיים, שכלל חבישה עם תחבושת מיוחדת ועצירת דימומים, ופינינו אותו לטרקטורון מד"א שהגיע למקום והוציא אותו מהעיר העתיקה לניידת טיפול נמרץ של מד"א שפינתה אותו במצב קשה מאוד לבית החולים".

הפיגוע היום מגיע בצל ימים של מתיחות ביטחונית: הבוקר אישר דובר צה"ל כי במהלך הלילה סיכל צה"ל ניסיון של ארגון הטרור חמאס לחדש את תוואי מנהרת הטרור ההתקפית בכרם שלום. מדובר במנהרה ישנה שהופצצה בעבר ובארגון הטרור ניסו לחדש את התוואי לתוך שטח ישראל. מנהרה נוספת הותקפה על ידי חיל האוויר במהלך הלילה.

המנהרה שנוטרלה, היום (צילום: דובר צהל)
המנהרה שנוטרלה, היום | צילום: דובר צהל

חשיפת מנהרת הטרור התבצעה יממה לאחר פיגוע הדריסה בשישי האחרון סמוך ליישוב מבוא דותן, שבו נרצחו סרן זיו דאוס ז"ל (21) וסמל נתנאל קהלני (20). את הפיגוע ביצע עלאא ראתב עא לטיף קבהא, שהיה מוכר לגורמי הביטחון והשתחרר מהכלא לפני פחות משנה לאחר שהורשע בעבירות פח"ע. הוא אותר על ידי כוחות הביטחון לאחר הפיגוע, תוחקר ופונה לבית החולים הלל יפה כשהוא במצב קל.

בחקירתו סיפר המחבל כי נסע על הציר, עבר קבוצת חיילים שראה באזור והחליט שהוא רוצה לדרוס אותם. אז הוא עשה סיבוב פרסה - ופגע בהם בעוצמה. החייל היחיד מהכוח שלא נפגע סיפר שלא הספיק לירות מכיוון כל האירוע קרה בתוך שניות בודדות ולא הספיק להגיב.

המחבל שביצע את הפיגוע ביום שישי
המחבל שביצע את הפיגוע ביום שישי | צילום:

מתחקור הפיגוע מתברר כי ארבעת החיילים ירדו מעמדת השמירה הסמוכה ונעמדו ליד ג'יפ צבאי. המחבל הצליח להשתחל עם רכבו בין הג'יפ לבין הפילבוקס ולדרוס אותם. החיילים ככל הנראה נקטו אמצעי זהירות ועמדו כמגן בין הג'יפ לבין הפילבוקס.

בתגובה לפיגוע ביצעו כוחות הביטחון פעילות בלילה שבין שישי לשבת בכפר ברטעה ממנו יצא המחבל. במהלך הפעילות נעצר אחיו של המפגע, עצאם ראתב עבד אללטיף קבהא בן 25, שהועבר לחקירת כוחות הביטחון. מתאם פעולות הממשלה בשטחים האלוף יואב פולי מרדכי החליט לעצור באופן מיידי את היתרי העבודה של כ-30 מבני החמולה של המחבל.