דובר צה"ל פרסם הערב (מוצ"ש) תמונות של הבסיס האירני במרכז סוריה שהופצץ היום לאחר שממנו המריא המל"ט האירני שחדר הבוקר לשטח ישראל דרך ירדן. במקביל פרסמה ארצות הברית הודעה רשמית בה תמכה בזכותה של ישראל להגן על עצמה.
 
לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"אירן וכוח קודס פועלים מזה תקופה ארוכה מבסיס חיל האוויר הסורי T4 הסמוך לתדמור, בגיבוי כוחות צבא סורים ובאישור המשטר הסורי", נמסר מדובר צה"ל. גורמים בישראל ציינו כי בפעולה האירנית התממשו כל האזהרות הישראליות נגד ההתבססות האירנית בסוריה. עוד הסבירו כי מדובר בפעולה התקפית יזומה שאילצה את ישראל להגיב, תחילה על האיום בשטחה ולאחר מכן אל מול הגורמים העוינים הפועלים בשטח סוריה.

בתוך כך הפנטגון פרסם הודעה הערב בה הודיע על תמיכתה של ארצות הברית בזכותה של ישראל להגן על עצמה ועל אזרחיה. בהודעה הבהירה ארצות הברית כי לא השתתפה בפעילות של צה"ל היום, אך יצאה נגד המעורבות האירנית באזור שיכולה להיפתר באמצעות "פעילות בינלאומית נגד הפעולות החתרניות של אירן".

הבסיס שהותק,, ארכיון (צילום: דובר צה"ל)
הבסיס האירני T4 בסוריה | צילום: דובר צה"ל

הבסיס הסורי שהותקף היום היה מטרה אחת מני רבות שהופצצה היום בשטח סוריה. הבסיס הזה הפך בשנים האחרונות לבסיס אירני לכל דבר ועניין. טהרן עושה בו כשלה. ישראל גם ראתה את טיסות התובלה של אירן ממריאות מטהרן אליו וגם את המזל"טים שכבר נמצאים בתוך הבסיס.
 
אותם מטוסי תובלה אירניים מגיעים אל הבסיס עם ציוד לחימה שראינו הבוקר כיצד הוא משמש גם להתבססות האירנית בסוריה - אך גם כדי להפר את הריבונות של ישראל. גל התקיפות של ישראל היום כוון בין היתר גם לבסיס הזה, וגם בו נרשמו פגיעות בשורת מטרות אירניות שנועדו לשרטט את הקווים האדומים שמציבה ישראל באזור.

האתר ממנו יצא כלי הטיס האיראני (צילום: דובר צה"ל)
צילום: דובר צה"ל

על פי ההערכות, האירנים לא ציפו לתגובה ישראלית כפי שהייתה בעומק סוריה. זאת במיוחד לאור העובדה שהבסיס מאוכלס גם באנשי צבא רוסים. כתוצאה מהתקיפה חלק מהבסיס האווירי T4 יצא משימוש כתוצאה מתקיפות חיל האוויר. בנוסף, הושמדו מספר בניינים בשדה, מבנה ששימש את החיזבאללה נהרס, מתקן השליטה בכטב"מים הושמד ומספר כטב"מים שהיו בשדה הושמדו.