הסלמה בצפון - התפתחויות אחרונות:

# דובר צה"ל מפרסם תיעוד של הפלת המל"ט
# בכיר אירני: עידן התקיפות הישראליות בסוריה נגמר
# אירן: המל"ט שלנו לא חדר לשטח ישראל
# רה"מ מקיים התייעצות ביטחונית בקריה
# צה"ל תקף סוללות ומתקנים בסוריה
# שרידי טילי נ"מ סורים אותרו בגליל, בלבנון ובירדן
# טייס במצב קשה ונוסף במצב קל מפגיעת נ"מ סורי
# צה"ל הפיל מל"ט אירני שחדר לשטח ישראל

בתום סדרת חילופי האש בין ישראל לסוריה, שכללה הפלת מל"ט אירני לראשונה מאז מלחמת לבנון השנייה וגל תקיפות במרחב דמשק ובעומק סוריה, הקואליציה של אסד ואירן שיגרה הבוקר (שבת) הודעה לוחמנית בה היא מאיימת: "כל תקיפה ציונית חדשה תגרור תגובה קשה". עם זאת, הקואליציה הבהירה: "איננו מאמינים שהאירועים יתפתחו למלחמה אזורית". בכיר אירני הוסיף בריאיון לרשת אל-ג'זירה כי "עידן התקיפות הישראליות בסוריה נגמר".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בהודעה שפורסמה ברשת אלמיאדין, הכחישה הקואליציה כי המל"ט האירני נכנס לשטח ישראל והבהירה כי "המל"טים שהותקפו שימשו לאיסוף מודיעין על ארגוני הטרור ובכלל זה דאע"ש. טענת האויב כי המל"ט נכנס למרחב האווירי שלו היא שקר גס ומגוחך". לדברי האירנים, סוריה פעלה מתוך הגנה עצמית ובאופן מוצדק - והנוכחות האירנית בסוריה היא "למטרות ייעוץ בלבד".

סגן מפקד משמרות המהפכה האירנית סירב להתייחס ליירוט המל"ט האירני ולהשיב לשאלות עיתונאים בנושא, אך הבהיר: "אנחנו לא מאשרים שום ידיעה שמקורה בישראל". לסוכנות הידיעות האירנית "טנזים", אמר סלאמי: "אם הסורים יאשרו, גם אנחנו נאשר, כי הישראלים שקרנים". בהמשך, סלאמי שיגר הודעת אזהרה לעבר ישראל: "אירן מסוגלת להרוס את כל הבסיסים האירניים באזור ולגרום לגיהנום עבור המשטר הציוני".

בסוריה הדגישו את זכותם להגן על שטחם וטענו כי טילי הנ"מ ששיגרו פגעו ביותר מכלי טיס ישראל אחד, הודעה שלא אושרה בישראל. "בשחר יום שבת פתח האויב הישראלי במתקפת עוינות חדשה כנגד אחד מבסיסי הצבא במרכז המדינה", צוטט בכיר בצבא סוריה בסוכנות הידיעות SANA. "ההגנה האווירית הגיבה לתוקפנות ופגעה ביותר מכלי טיס אחד".

בעקבות האירועים משרד החוץ הרוסי פרסם הודעה לפיה מוסקבה מודאגת מאוד מפני התקיפות האחרונות וההתפתחויות בסוריה. בהודעה שפרסם המשרד נכללה קריאה לכל הצדדים להפגין איפוק ולהימנע מהסלמה. עוד נמסר כי על מדינות האזור לכבד את הריבונות הסורית ואת עצמאותה הטריטוריאלית.

צה"ל: לשמור על שגרה ולהישמע להנחיות

ההסלמה שנרשמה היום החלה בשעה 04:30 כשכלי טייס אירני שהמריא משדה התעופה הסורי T4, סמוך לעיר תדמור וחדר לשטח ישראל בדרום רמת הגולן. הכלי זוהה במערכות ההגנה האוויריות מרגע המראתו והיה במעקב עד חצייתו את הגבול, אז הוחלט במערכת הביטחונית על הפלתו על ידי מסוק קרב מסוג אפאצ'י, והוא נמצא בידי ישראל ונבדק על ידי מערכת הביטחון. כתוצאה מחדירת המטוס לשטח ישראל הופעלו אזעקות בבקעת בית שאן.

הפלת מטוס ה-F-16 בצפון (צילום: רויטרס)
פינוי שרידי מטוס הקרב שהתרסק | צילום: רויטרס

בעקבות האירוע החריג שלא אירע מאז מלחמת לבנון הראשונה, הוזנקו רביעיית מטוסי קרב של חיל האוויר שנשלחו לתקוף בסוריה. המטוסים הפציצו את שדה התעופה ממנו יצא כלי הטיס האירני - בסיס מטוסים ללא טייס שנקרא T4 באזור תדמור - ופגעו בסוללות נ"מ מסוג SA-15 ו-SA-17, וכן בארבעה מתקנים אירניים.

במהלך התקיפה נורה טיל נ"מ סורי, ככל הנראה מסוג SA-17, לעבר מטוס F-16 ("סופה") של חיל האוויר. הטיל ננעל על מטוס הקרב ושני הטייסים  נטשו את המטוס וצנחו בשטח ישראל, כשאחד מהם נפצע קשה והשני במצב קל. המטוס נפל ליד היישוב מצפה הרדוף שבבקעת בית נטופה. במהלך האירוע הושמעו אזעקות ברחבי רמת הגולן בעקבות ירי הנ"מ, למרות שלא היו נפילות. מצה"ל נמסר כי ניתן לשמור על שגרה מלאה, אבל להישמע להנחיות ככל שיהיו.

פינוי הטייסים הפצועים (צילום: שי וקנין/TPS)
פינוי הטייסים הפצועים | צילום: שי וקנין/TPS

בעקבות רצף האירועים הגיע ראש הממשלה בנימין נתניהו להתייעצות ביטחונית בקריה, יחד עם שר הביטחון אביגדור ליברמן, הרמטכ"ל גדי איזנקוט ובכירים בצמרת הביטחונית. במקביל, ישראל העבירה מסרים לארה"ב ורוסיה בניסיון לעצור את ההידרדרות. בשלב זה לא מן הנמנע שראש הממשלה ידבר עם הנשיאים טראמפ ופוטין על האירועים.