אחד מארגוני הטרור שפועלים בעזה תחת חסות חמאס פרסם היום (שלישי) סרטון ובו איום לפגוע באלוף פיקוד הדרום אייל זמיר. זמיר מתועד בסרטון במהלך סיור בגבול הרצועה. בעבר נהג חמאס לפרסם קטעים דומים של מפקדי צה"ל במטרה להתרברב ביכולותיהם.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

הסרטון מתפרסם על רקע המתיחיות ההולכת וגוברת בגבול הדרום: במהלך הלילה תקף צה"ל באמצעות כלי טיס של חיל האוויר מתחם צבאי השייך לחמאס בדרום רצועת עזה. התקיפה בוצעה בתגובה לירי תלול מסלול שבוצע לעבר שטח ישראל קודם לכן. "צה"ל רואה בארגון הטרור חמאס האחראי הבלעדי למתרחש ברצועת עזה״, נמסר מדובר צה"ל.

אמש רקטה ששוגרה מצפון רצועת עזה התפוצצה בשטח פתוח באחד מיישובי הנגב המערבי. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. על אף הנפילה בתוך שטח ישראל לא הופעלה אזעקת "צבע אדום" משום שמדובר בנפילה בשטח פתוח. 

שתי רקטות נורו לעבר עוטף עזה (צילום: רויטרס, חדשות)
ירי מעזה לשטח ישראל (ארכיון) | צילום: רויטרס, חדשות

הירי לדרום מגיע על רקע ההתרעות שהשמיעו בימים האחרונים בכירים במערכת הביטחון בפני חברי הקבינט מפני סבב נוסף של לחימה מול חמאס בעזה. בישיבת הקבינט שהתקיימה ביום ראשון השמיעו הבכירים את הערכת המצב המדאיגה והוסיפו כי מצבור האירועים האחרונים מזכירים מאוד את אלה שהתרחשו לפני צוק איתן.

על פי הערכת המצב שהוצגה לשרים, המצב ברצועת עזה נפיץ במיוחד, כך שלמרות שחמאס אינו מעוניין במלחמה, אירועים שונים עלולים להוביל אותו לשם. הערכה זו נסמכת על השילוב שבין המשבר ההומניטרי בעזה, הנובע מקריסת מערכות הביוב והמים ומזרימת חשמל יומית למשך כארבע שעות בלבד. זאת, לצד שיעור אבטלה גבוה במיוחד ואי העברת תשלומי המשכורות לפקידים זה כמה חודשים.

 הרמטכ"ל איזנקוט התייחס מוקדם יותר היום לגורמים במערכת הפוליטית שקוראים לממשלה להגיב בתקיפות על כל רקטה שמשוגרת מרצועת עזה לשטח ישראל, אומר כי מדובר באמירות לא אחראיות. הרמטכ"ל התריע כי זו המטרה של ארגוני הטרור - להתגרות בישראל ולמשוך אותה כדי להסלים את המצב. "ההצהרות הלא אחראיות להגיב במקסימום כוח על רקטות זה לא הדבר הנכון לעשות", הבהיר. "יחד עם זאת אנחנו לא מוכנים לקבל ירי של אפילו רקטה בודדת. הרתעה לא נבנית ביום ולא נשחקת ביום - אי אפשר לבחון אותה כל בוקר בהוצאת העיתונים. במרחב שאנחנו אחראים עליו יש 11 שנים של שקט לרווחת שני הצדדים".