מתרגלים הצלת חיים "תחת אש": סימולטור מבצעי חדש שהוקם על ידי חיל הרפואה בעוצבת הקומנדו, מכין את החובשים והמטפלים של היחידות המיוחדות לתרחישים בהם הם עלולים להיתקל במערכה הבאה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

הסימולטור חדשני וייעודי לקומנדו ומכיל "בובה חכמה", קרקע עם אבנים שמדמות קרקע במתווה צפוני ורשת ייחודית שמאלצת את הלוחמים להתכופף. עוד מדמה הסימולטור טיפול רפואי תחת אש וקולות מסוקים ופיצוצים שמאתגרים את יכולת התקשורת ביניהם.

הסימולטור בוחן את העצמאות הרפואית הנדרשת, ואת המקצועיות והיצירתיות של הלוחמים והחובשים בהתמודדות עם אירוע רב נפגעים בתוך שטח האויב. התרחישים שמתרגלים בסימולטור הם לרוב עיכוב ביכולת פינוי הפצועים מהשטח ומגבלה של ציוד.

הסימולטור שיציל חיי לוחמים בשטח (צילום: דובר צה"ל)
צילום: דובר צה"ל

אחת ההתמודדויות המרכזיות של הלוחמים היא חוסר הוודאות וזמן רב עד הפינוי, מה שדורש מציאת פתרונות בשטח. שלוש הפציעות המרכזיות שאותן מתרגלים הן: דימום, הפרעות נשימה ופציעות ראש. הציוד הרפואי שלוקח חובש ביחידת קומנדו: אנטיביוטיקה ופלזמה יבשה כדי להיות מוכן לשעות רבות ללא פינוי.

ישנן חוליות רפואיות של פרמדיק, חובש ומטפל בכיר בכל פלגה. לכל הלוחמים יש הכשרה רפואית ולחובשים יש יכולות מתקדמות. כל אלה מאפשרים להיערך לטיפול ופינוי פצועים טוב יותר. הלמידה והתחקור מבחינת התנהלות רפואית הכרחיים לשדרוג היכולות והגברת המוכנות.

"להעלות את הדופק של המטפלים"

"זו הפעם ראשונה שיש מאמן טקטי רפואי ברמת חטיבה", מציין קצין הרפואה של אוגדה 98, סגן אלוף לירון. "מטרתו לאפשר מספר רב של אימונים והגברת הכשירות המבצעית של הלוחמים לתרחישים מאתגרים ולא שגרתיים אליהם מתכוננים לוחמי הקומנדו".

קצין הרפואה של עוצבת הקומנדו, רס"ן י', הסביר כי "מטרת הסימולטור היא להעלות את הדופק של המטפלים ולבחון את המקצועיות שלהם ואת קבלת ההחלטות שלהם תחת לחץ, רעש וחדר המדמה סביבה מבצעית. הכי חשוב זה שהלוחם בקצה יהיה מוכן להציל חיים".