ליברמן, ארכיון (צילום: Yonatan Sindel/Flash90, חדשות)
"מצטער שאישרתי", ליברמן | צילום: Yonatan Sindel/Flash90, חדשות

שר הביטחון ליברמן אמר היום (רביעי) שהוא מתחרט על אישור פרסום התקיפה הישראלית שהשמידה את הכור הסורי ב-2007. "לאור מלחמת הקרדיטים - מצטער שאישרתי לצנזורה לפרסם את הפרשה", אמר. גם נתניהו התייחס לראשונה לפרסום ואמר כי: "המדיניות של ישראל הייתה ונשארה עקבית - למנוע מאויבנו להתחמש בנשק גרעיני".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

לדברי ליברמן , הנמצא בביקור באפריקה מלחמת הקרדיטים שהתפתחה סביב תקיפת הכור מיותרת ומביישת ועושה עוול לאנשי המוסד, אמ"ן ולטייסים שלקחו חלק בפעולה ב-2007. עוד הוסיף כי הוא יבחן מחדש את פעילות הצנזורה מול אישי ציבור שמפרסמים ספרים ודחה את טענתו של ברק לפיה הקבינט אותם ימים התנהל בהיסטריה.

לאחר מכן פרסם שר הביטחון הבהרה וכתב: "אני מלא הערכה לצנזורה הצבאית ולצנזורית הראשית. עבודת המטה שהובילה הצנזורה, בטרם התירה לפרסום את המבצע להשמדת הכור הסורי, היתה מקצועית ביותר וללא דופי. החלטת הצנזורה שהובאה לאישורי הסתמכה על חוות דעת של גורמי הביטחון הבכירים ביותר בצה"ל ובמוסד".

"לעומת זאת, מחול השדים וגל ההשמצות ההדדיות שמתחולל מאז הבוקר, בין גנרלים לשעבר, הוא חסר אחריות, מבייש את ההחלטה שהתקבלה בספטמבר 2007 ועושה עוול לטייסים ולאנשי המודיעין שהשתתפו בה. אילולא פעילות הצנזורה, שמנעה גם היום חשיפת מידע סודי, היה נגרם נזק חמור לביטחון המדינה. אני קורא לכולם לגלות אחריות. קרדיטים זה לא הכל בחיים", סיכם שר הביטחון.

נתניהו בדבריו בירך את מערכת הביטחון על הפעולה המוצלחת ב-2007. "ממשלת ישראל, צה"ל והמוסד מנעו מסוריה לפתח יכולת גרעינית. הם ראויים לכל הערכה על כך".

מוקדם יותר היום התייחס ראש המוסד לשעבר תמיר פרדו, שבעת המבצע היה סגנו של מאיר דגן כי רק בזכות המידע המודיעיני שאסף המוסד ישראל ידעה בכלל על קיומו של הכור. "אני לא בטוח שהיה חיוני לצאת עם פרסום המבצע כעת", אמר פרדו.

נתניהו. יזומן לחקירות נוספות? (צילום: רויטרס)
התייחס לראשונה. נתניהו | צילום: רויטרס

"הבעיה במבצעים מוצלחים היא שהדיאלקטיקה הישראלית מנסה לקחת לעצמה את ההצלחה ואז מתחילה מלחמת אגו מכוערת בצורה יוצאת דופן, כל אחד מנסה לגמד את חלקו של השני", הוסיף פרדו. "צוות של לוחמים של המוסד הצליח להביא מודיעין ובזכות המידע הזה, ורק בזכותו, היה למדינת ישראל את הידע שהיה בכלל על כור בסוריה".

יטופל בשבועות הקרובים. ריבלין (צילום: מארק ניימן / לע"מ, חדשות)
"עוד יסופר בתולדות ישראל", ריבלין | צילום: מארק ניימן / לע"מ, חדשות

גם הנשיא ריבלין התייחס היום לפרסום תקיפת הכור בכנס לזכרו של מאיר דגן. "היום הוסר הלוט מעל נדבך נוסף בתרומתו של מאיר, תרומה שגם היום רב הנסתר בה על הגלוי וטוב שכך" אמר הנשיא. "בשידורים שאנחנו שומעים כל היום אנחנו כבר לא יודעים מה גלוי ומה נסתר. אנחנו שומעים ידיעות למכביר, כן... ואני בטוח שעוד יסופר בה בתולדות ישראל.״

בהכנת הכתבה השתתפה שושי חתוקה.