צילום ארכיון (צילום: אריאל חרמוני / פלאש 90, חדשות)
ליברמן לצד הרמטכ"ל | צילום: אריאל חרמוני / פלאש 90, חדשות

שירות הביטחון הכללי פרסם היום (ראשון) כי נעצרה חוליית טרור של הג'יהאד האסלאמי שתכננה לפוצץ מטען ולפגוע בשר הביטחון אביגדור ליברמן. מטרת החוליה, שגויסה ופעלה באזור בית לחם, הייתה להניח מטען על ציר הנסיעה של ליברמן, אך זו סוכלה על ידי שב"כ, צה"ל והמשטרה. בין היתר אומנה החוליה לירות על מתנחלים וכוחות צה"ל באזור גוש עציון.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

במסגרת החקירה נעצרו שישה פעילים בחוליה, בהם עווד מחמוד עווד אלעסאכרה, בן 25 מרפידא, שהיה עצור מנהלי בין השנים 2017-2015 על רקע תכנון פיגוע. השני הוא מוחמד עלי אבראהים עסאכרה, בן 32 מרפידא, שנכלא פעמיים על רקע פעילות במסגרת הג'יהאד האסלאמי, והיה מעורב בהכנת מטען ותכנון פיגוע נגד כוחות צה"ל.

מחקירתם בשב"כ התברר כי השישה פעלו לרכישת חומרי נפץ לייצור המטען ואף פנו לגורמי טרור ברצועה לטובת מימון הפיגוע. בשלב מסוים הבינו שהם לא מצליחים לרכוש חומרים לייצור המטען, ועל כן החליטו לייצר מטען "דמה" על מנת שיוכלו לקבל מימון והכרה לפעילותם וכך לבצע פיגועים נוספים. מטען זה הוסגר במהלך מעצרם.

פעילות של מג"ב בבית לחם, ארכיון
פעילות של מג"ב בבית לחם, ארכיון | צילום:

עוד עלה במסגרת החקירה כי המניע לפעילות של אחד מחברי החוליה היה, בין השאר, הרצון להיעצר לשם קבלת קצבאות אסירים מארגון הג'יהאד. רצון זה עולה בקנה אחד עם דברים שנמסרו מפי צעירים אחרים בגזרת בית לחם.

חשש מהסלמה בפעילות

על פי עדות החשודים בחקירה, אחד הדברים שמנעו מהם לבצע את הפיגוע נגד השר הוא הרתיעה מפני האבטחה הגבוהה סביבו. משב"כ נמסר כי איתור וסיכול פעילות החוליה התבצעו בשלבים מוקדמים מאוד של פעילותה ועל כן הפיגוע לא התקדם לשלבים נוספים.

כתבי האישום נגד החשודים יוגשו היום בבית המשפט הצבאי ביהודה. "כוונות פיגוע אלה משקפות מאמצים גוברים של הג'יהאד הפלסטיני וארגוני הטרור ברצועה להסלים את הפעילות בתקופה האחרונה באמצעות פעילים ביו"ש", נמסר.

שב"כ ציינו בהודעתם כי בשנת 2014 נעצרו לחקירה חברי חוליית חמאס, שבראשה עמד אבראהים סלים מחמוד זיר, פעיל הארגון מהכפר חרמלה בבית לחם, בחשד שפעלו לרכישת טילי RPG כדי לפגוע ברכב בו נסע השר ליברמן.