"מבצע סבנה" הוא אחד מהמבצעים הנודעים וההירואיים בהיסטוריה של ישראל, שבנה את האתוס של סיירת מטכ"ל. אמש (חמישי) נחשפו במהדורה המרכזית הקלטות בלעדיות מארכיון צה"ל ומשרד הביטחון של תחקיר האירוע של היחידה בו שיחזרו הלוחמים את הרגעים הדרמטיים. גם ראש הממשלה בנימין נתניהו קצין צעיר ורה"מ לשעבר אהוד ברק שהיה אז מפקד הסיירת נשמעים בהקלטות.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

השנה היא 1972, לוחמי סיירת מטכ"ל השלימו את ההשתלטות על מטוס חטוף ושחררו את הנוסעים - שני מחבלים חוסלו ושתי מחבלות נוספות נלכדו. נוסעת אחת נהרגה ושני לוחמים נפצעו במבצע שנכנס לדפי ההיסטוריה. יומיים אחר כך התקיים בחדר האוכל של היחידה תחקיר הפעולה, בה כל מי שהשתתף בה הציג את מה שעשה - לטוב ולרע.

תוך 90 שניות המבצע נגמר
תוך 90 שניות המבצע נגמר | צילום:

"ידענו שיש מחבלת שהיא בעצם הבעיה העיקרית של ההשתלטות", נשמע מפקד הסיירת אהוד ברק בהקלטה שנחשפת לראשונה בה הוא מספר שעל פי התיאור שהקברניט העביר, המחבלת מחזיקה מערכת הפעלה שבלחיצה אחת יכולה לפוצץ את המטוס. "אז קיבלנו את הרעיון השלישי להגיע כטכנאים לתקן את המטוס".

ברק סיפר בתחקיר שאל לוחמי היחידה המובחרת המחופשים התלוו גם שני טכנאים אמיתיים של "אל על" שהכירו את מושגי המכונאות, וברגע אחד הם תכננו להשתלט על המטוס. לבקשת המחבלים, לוחמי הסיירת עוכבו על ידי אנשי צוות המטוס כשהם מלווים באיש צלב אדום מפוחד לבדיקה. "הודיעו שהם רוצים לראות שנבוא אחד אחד ונפתח את האוברולים להראות שאין לנו נשק", שיחזר ברק. "ורק אחר כך הוא ישלח את המטוס".

בתוך 90 שניות הכול הסתיים

ברק ציין שהעביר הוראה להחביא את האקדחים טוב ככל האפשר. "הצטוותנו עם הצלב האדום ורצה המקרה בדיוק ביבי (בנימין נתניהו) שיושב עם הגב אליו מוציא את האקדח", סיפר ברק והוסיף שככל הנראה איש הצלב האדום הבחין באקדח. "על זה אולי ביבי יעמוד אחר כך. בכל מקום הוא רצה לדבר עם שר הביטחון בקשר. והתשובה הסופית הייתה משהו כמו 'אם אתה רוצה שיתקנו את המטוס, אז תשלח אותם, ואם אתה לא רוצה אל תשלח אותם'".

האווירה הייתה נינוחה וקלה. ברק
האווירה הייתה נינוחה וקלה. ברק | צילום:

בתום השיחה נכנסו לוחמי הסיירת אחד אחר השני למטוס. אנשי הצוות בדקו אותם והבחינו באקדחים. "היה אחד קצת מפוחד, ודאג לומר לכל אחד שהוא מקווה שאנחנו לא מתכוונים לעשות שום דבר", סיפר ברק. אז, ניתנה הפקודה "פרוץ" ובתוך תשעים שניות הכול הסתיים.

בנימין נתניהו, שהיה אז מפקד צוות שיחזר גם הוא את האירועים. "הכניסה שלנו התעכבה מכיוון שאני לא שמעתי את שריקת ההתחלה שלך", הסביר נתניהו ופנה לברק. "שמעתי את ההיכון, ולקח כמה שניות טובות וראיתי ששום דבר לא קורה. ורק אז הוא אמר לי שהתחילו. מרקו פתח כאן את הדלת ומיד קיבלנו פרץ של יריות, ופתאום מישהו צעק באנגלית שיש עוד מישהי".

הלוחמים התחפשו לטכנאים (צילום: ארכיון צה"ל ומערכת הביטחון)
הלוחמים התחפשו לטכנאים | צילום: ארכיון צה"ל ומערכת הביטחון

נתניהו סיפר שהוא חשש שהבחורה מחזיקה רימון והוא ניגש אליה. "אז לא רציתי בכלל שהיא תזוז", תיאר מפקד הצוות הצעיר ואמר שהוא והלוחמים ביצעו עליה בדיקה יסודית. "מצאנו לה מין דבר כזה בתוך החזיה. מין צילינדר כזה". כאן כל הנוכחים צחקו ונתניהו המשיך: "ולא מצאנו את הרימון".

"רצתי במהירות לבית השימוש, פתחתי את הדלת, ודפקתי במחבל שני כדורים"

האווירה הייתה נינוחה וקלילה והלוחמים העידו אחד אחר השני. מפקד היחידה אהוד ברק רצה לסיים והפציר בהם להזדרז. כך לדוגמה, כשעוזי דיין, סגנו של ברק, תיאר את האירוע ואמר "כשהייתי בערך מטר מקצה המחיצה, צץ לו איזה ראש שחור בריצה כזו מהירה", ברק הפסיק אותו ואמר שפירוט ותיאור של המחבלים לא מעניין. דיין השיב לו בהומור והצחיק את הלוחמים: "טוב, לא צץ ראש".

נתניהו עם הנשיא שז"ר אחרי המבצע (צילום: ארכיון צה"ל ומערכת הביטחון)
נתניהו עם הנשיא שז"ר אחרי המבצע | צילום: ארכיון צה"ל ומערכת הביטחון

דיין שיחזר את דקות ההשתלטות וסיפר שראה את יושבי המטוס שוכבים עם הראש ברצפה, שחלקם הודו להם על שבאו. "ואז רצתי קדימה וראיתי גם שיושבת בחורה על הרצפה עם רימון ביד", סיפר. "ברגע שראיתי אותה, הרמתי את האקדח, אז היא ככה התכווצה. הרימה את הרימון למעלה וצעקה 'לא לירות'. הרימון היה בלי ניצרה והיה מגולגל עליו איזה נפץ חשמלי".

מרדכי רחמים, לוחם בסיירת, תיאר איך הרגיע את אחת הנוסעות באנגלית ומשם רץ לבית השימוש של המטוס, בו היה אחד המחבלים. "רצתי לשם במהירות, פתחתי את הדלת, ודפקתי בו שני כדורים, הוא נפל", שיחזר. "בשלב הזה של החזרה התגלתה חבלנית, אני וביבי הרמנו אותה".