ארכיון (צילום: מד"א, חדשות)
זירת הפיגוע (אתמול) | צילום: מד"א, חדשות

משירות הביטחון הכללי נמסר היום (שבת) כי הדריסה שארעה אתמול סמוך למבוא דותן בשומרון היא פיגוע טרור על רקע לאומני. עוד נמסר מהשב"כ כי מלבד המחבל - עלאא ראתב קבהא מהכפר ברטעה - לא זוהו אנשים נוספים שהיו מעורבים או מודעים לכוונתו לבצע את הפיגוע.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בחקירתו סיפר הנהג כי נסע על הציר, עבר את קבוצת החיילים והחליט שהוא רוצה לדרוס אותם, עשה סיבוב פרסה ופגע בהם בעוצמה. החייל היחיד מהכוח שלא נפגע סיפר שלא הספיק לירות מכיוון כל האירוע קרה בתוך שניות בודדות ולא הספיק להגיב.

ראש הממשלה בנימין נתניהו שלח תנחומים למשפחות הקצין והחייל שנהרגו בפיגוע הדריסה סמוך למבוא דותן ואיחולי החלמה לפצועים. "נפעל להריסת בית המחבל ונמצה עמו את הדין", כתב ראש הממשלה.

זירת הפיגוע והמחבל, ארכיון (צילום: מד"א)
המחבל וזירת הפיגוע | צילום: מד"א

גם נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין התייחס לפיגוע וסיפר כי הוא מתפלל להחלמה מהירה של הפצועים. "תפילותינו ומחשבותינו היו נתונות כל השבת אל משפחות נרצחי הפיגוע הנורא שהתרחש בכניסת השבת", כתב ריבלין. אני שולח חיבוק של נחמה וכוחות אל משפחות ההרוגים ואת תפילותינו להחלמה מהירה של הפצועים. לא נשקוט עד אשר נביא את כל המשתפים פעולה עם הטרור לדין ולא נאפשר לטרור להפוך מציאות קיימת".

הבוקר, פחות מיממה לאחר פיגוע הדריסה בשומרון בו נהרגו קצין וחייל צה"ל, הגיע הרמטכ"ל גדי איזנקוט יחד עם מפקדים בכירים בפיקוד המרכז ובאוגדת איו"ש להערכת מצב בזירת הפיגוע. במקביל, בית החולים בלינסון, בו מאושפזים שני לוחמים במצב קשה מאוד ובינוני, מסר הבוקר כי לא חל שינוי במצבם.

פעילות היחידה בכפר ברטעה (צילום: דובר צה"ל)
כוחות צה"ל בכפר המחבל | צילום: דובר צה"ל

במהלך הלילה ביצעו כוחות צה"ל מהחטיבה המרחבית "מנשה" ושב"כ פעילות בכפר ברטעה ממנו יצא המחבל. במהלך הפעילות נעצר אחיו של המפגע, עצאם ראתב עבד אללטיף קבהא בן 25, שהועבר לחקירת כוחות הביטחון.

מתחקור הפיגוע אתמול בכביש 585 בשומרון, ליד מבוא דותן, מתברר כי ארבעת החיילים ירדו מעמדת השמירה הסמוכה ונעמדו ליד ג'יפ צבאי. הנהג הדורס, עלאא ראתב עא לטיף קבהא, הצליח להשתחל עם רכבו בין הג'יפ לבין הפילבוקס ולדרוס אותם. החיילים ככל הנראה נקטו אמצעי זהירות ועמדו כמגן בין הג'יפ לבין הפילבוקס.

אחרי שהלוחמים נפגעו, הג'יפ הצה"לי המשיך בתנועה ונעצר. החקירה של האירוע עדיין נמשכת. מתאם פעולות הממשלה בשטחים האלוף יואב פולי מרדכי החליט לעצור באופן מיידי את היתרי העבודה של כ-30 מבני החמולה של הנהג הדורס.

הנהג הדורס היה מוכר לגורמי הביטחון והשתחרר מהכלא לפני פחות משנה לאחר שהורשע בעבירות פח"ע. הוא אותר על ידי כוחות הביטחון לאחר הפיגוע, תוחקר ופונה לבית החולים הלל יפה במצב קל.