הרב שטרן מגיב (צילום: פלאש 90, חדשות)
הרב שטרן (ארכיון) | צילום: פלאש 90, חדשות

הרב הראשי של ירושלים, הרב אריה שטרן, שלח הערב (חמישי) מכתב חריף לרמטכ"ל, גדי איזנקוט, בו הוא יוצא נגד פקודת השירות המשותף המשלבת נשים בתפקידי לחימה. "חשוב לנו שתהא שמירה על הצניעות", כתב הרב.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

הרב טען במכתב כי הצעירים הדתיים נפגעים משילובן של נשים ביחידות הלוחמות. "זכינו לגדל דור של צעירים נפלאים המשלבים בהתלהבות שירות צבאי קרבי ביחד עם לימוד תורה ולגביהן יכולים אנו להעיד כי הם מאוד נפגעים מן המגמה הנוכחית לשלב בנות ביחידות הלוחמות", כתב הרב לרמטכ"ל. "אכן יש במגמה זו כדי לפגוע בשמירת אורחות חייהם, בערכיהם ובאמונתם".

הרב ציין כי הוא מעוניין שהצבא ישמור על חוקי הצניעות, על מנת לאפשר לחיילים הדתיים להשתלב במערכת. "אנו מצדנו קוראים כמובן לכל הבחורים שאינם לומדים להתגייס לשירות מלא ואולם היענותם תלויה הרבה באורח החיים הנרקם בצבא", טען. "מלבד זה עלינו לציין שהצבא יקר לנו מאוד ודווקא משום כך חשוב לנו שתהא במסגרתו שמירה על הצניעות לקיים מה שנאמר 'והיה מחניך קדוש'".

הרב הצטרף לחבריו הרבנים שהתבטאו בימים האחרונים בצורה דומה. רבה של העיר צפת, הרב שמואל אליהו, התבטא השבוע בחריפות נגד הרמטכ"ל גדי איזנקוט, וקרא לראש הממשלה לשקול לפטר אותו מתפקידו. על רקע מינויה לראשונה של אישה למפקדת טייסת תעופה בצה"ל, הסביר אליהו כי צה"ל "נחלש במדדים האחרונים" וכי הרמטכ"ל "צריך להתעורר" או ש"נתניהו צריך לומר לו לך הביתה".

בריאיון ל"מה בוער" בגל"צ התבקש אליהו להתייחס לדיווח ב"ידיעות אחרונות", לפיו הרב אבינר, מהרבנים הבולטים בציונות הדתית", אמר כי אסור להתגייס ליחידה שבה משרתות נשים לצד גברים. "אני מזועזע מהאמירה שלו", אמר אליהו. "הוא רב נערץ ואם הוא אמר משפט כזה אנחנו כתלמידים צריכים לחשוב טוב מה מביא אותו לכך".

"הוא ידוע כאיש אוהב צבא, ממלכתי ואוהב את עם ישראל ואם הוא הגיע למצב שהוא צריך להגיד אמירה כזו כנראה שהמצב באמת קשה. אנחנו רואים ירידה במוטיבציה של גיוס ומישהו צריך לצלצל בפעמון, להקים קריאת אזעקה ולהגיד תעצרו".

גם הרב הספרדי הראשי לישראל יצחק יוסף התבטא בצורה דומה. הרב יוסף שוחח היום טלפונית עם הרב שמואל אליהו, ושיבח אותו על "עמידתו האיתנה על קיום הוראת הרבנות הראשית בעניין גיוס בנות". לדבריו, "אביך זצ"ל גאה בך בשמיים, אל תירא ואל תיחת". עם זאת, לא תמך בקריאתו לפטר את הרמטכ"ל גדי איזנקוט.