הסלמה בצפון - התפתחויות אחרונות:

# דיווח בתקשורת הסורית: גל תקיפות נוסף באזור דמשק
# צה"ל: נבדק האם מטוס הקרב שננטש נפגע מאש נ"מ סורית
# דו"צ: פגענו בסוללות ובמתקנים סורים, האירנים משחקים באש
# רה"מ מכנס התייעצות ביטחונית בקריה
# האזעקות בצפון: כתוצאה מירי נ"מ
# טייס במצב קשה ונוסף במצב קל מפגיעת נ"מ סורי
# צה"ל הפיל מל"ט אירני שחדר לשטח ישראל

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

טייס צה"ל נפצע קשה הבוקר (שבת) לאחר שנטש את מטוסו. טייס נוסף נפצע קל. לעבר מטוס הקרב, שהיה חלק מרביעיית כלי טיס שנשלחו לתקוף בסוריה, שוגרו טילי נ"מ - והטייסים הפעילו נוהל נטישה. המטוס נפל והתלקח בגליל בשטח פתוח סמוך למצפה הרדוף. שני הטייסים פונו לקבלת טיפול רפואי בבית החולים רמב"ם בחיפה. 

שרידי טיל נ"מ סורי בירדן
שרידי טיל נ"מ סורי בירדן | צילום:

אזעקות רבות נשמעו בגולן ובגליל בעקבות רצף התקריות - יירוט המל"ט האירני שחדר לישראל ומספר תקיפות בסוריה שמיוחסות לישראל, בהן אחת בפרברי דמשק. במקביל להתייעצויות הביטחוניות: ישראל העבירה מסרים לארה"ב ורוסיה בניסיון לעצור את ההידרדרות. בשלב זה לא מן הנמנע שראש הממשלה ידבר עם הנשיאים טראמפ ופוטין על האירועים. כלי תקשורת סוריים דיווחו על תקיפה ישראלית נוספת בשטחה, במהלכה הושמדו סוללות נ"מ נוספות. במקביל, מקור ביטחון לבנוני מסר כי טיל ששוגר מסוריה נפל בשטח לבנון.

גורם ישראלי בכיר אמר כי "ישראל רואה בחומרה רבה את מה שהתרחש". דובר צה"ל רונן מנליס הבהיר כי כוחות הביטחון "מוכנים לכל התפתחות". לדבריו, האירנים "בחרו לשחק באש, מבחינתנו זה אירוע הגנתי". מנליס עדכן כי צה"ל פגע בסוללות SA-15 ו-SA-17, וכן ב-4 מתקנים אירניים ליד דמשק. "המשימה מסתכמת בהצלחה רבה מאוד", ציין מנליס. "המל"ט האירני נפל איפה שרצינו ושרידו בידינו. האירוע נמצא בשליטה מלאה בכל שלביו. אנו נכונים לגבות מחיר כבד מאוד כלפי כל מי שפועל נגדנו, אך פנינו אינם להסלמה".

שרידי טיל סורי בישראל
שרידי טיל סורי בישראל | צילום:

בשלב זה לא נראה ששיגור המל"ט, שהיה החלטה אירנית לבצע מארב למטוסים הישראלים - כך לדבריו. שרידי 4 טילי נ"מ סורים שנורו לעבר מטוסי צה"ל הבוקר אותרו בגליל. שרידים נוספים אותרו בירדן ובסוריה.

בעקבות המתיחות, תנועת המטוסים בנתב"ג הופסקה הבוקר לזמן קצר ושבה לשגרה, אך תנועת המטוסים מצפון לשפיים נסגר לטיסות. צה"ל אישר שתקף 12 מטרות בסוריה כחלק מ"תקיפה רחבת היקף כנגד מערך ההגנה האווירית הסורית ומטרות אירניות בסוריה". סמוך לשעה 10:00 מסר דובר צה"ל כי מטוסי קרב תקפו 12 מטרות, ובהן מטרות בשלוש סוללות הגנה אוויריות סוריות וארבע מטרות המשויכות לאירן ו"מהוות חלק מההתבססות האירנית בסוריה".

עוד נמסר כי "התקיפה לוותה בניסיונות לירי נ"מ אשר הפעילו את כלל האזעקות שנשמעו בשעה האחרונה. צה"ל פועל בנחישות כנגד ניסיון ההתקפה האירנית, הסורית והפרת הריבונות הישראלית. צה"ל נמצא במוכנות למגוון תרחישים וימשיך לפעול על פי הצורך ככל שיידרש". ראש הממשלה בנימין נתניהו כינס התייעצויות ביטחוניות בקריה יחד עם שר הביטחון, הרמטכ"ל, בכירי מערכת הביטחון וצה"ל.

בצה"ל הדגישו בתגובה לפציעת הטייסים כי הנושא מתוחקר והודעה נמסרה למשפחתו של הטייס שנפצע קשה. מבית החולים רמב"ם נמסר כי הפצוע קשה סובל מפציעה בבטנו והוא נאלץ לעבור ניתוח. לאחר מכן החייל הועבר למחלקת טיפול נמרץ כשהוא במצב יציב, מורדם ומונשם. החייל הפצוע קל סובל מחבלות בלבד. ד"ר מיקי הלברטל, סגן מנהל בי"ח רמב"ם, עדכן: "טייס אחד הועבר לחדר ניתוח, מצבו קשה אך יציב והוא הועבר לטיפול נמרץ. הוא סובל מפציעות חודרות אך הוא לא בסכנת חיים". לדברי ד"ר הלברטל, הטייס השני מאושפז להשגחה.

מהמשטרה נמסר כי "בהמשך לארוע נפילת מטוס חיל האויר בסמוך לקיבוץ הרדוף, שוטרי משטרת ישראל מבצעים חסימות צירים ושבילים המובילים לקיבוץ ולאתר הנפילה". כביש הגישה לקיבוץ הרדוף 7912 חסום לתנועה בקטע שבין מצפה עדי לקיבוץ הרדוף. יציאת וכניסת תושבי קיבוץ הרדוף מתאפשרת דרך מצפה עדי, שוטרים מכווינים את ציבור הנהגים במקום. ברשות הטבע הדגישו כי האתרים במחוז צפון פתוחים כרגיל: תנועת המטיילים באזור נמשכת. 

הקבינט עודכן בפרטי התקריות

מאז תחילת האירועים קיים ראש הממשלה נתניהו מספר התייעצויות ביטחוניות: ראש הממשלה מאשר בזמן אמת את הפעולות הנדרשות ומעודכן בפרטי האירועים כל העת - כך לפי גורמים בכירים. גם שרי הקבינט המדיני-ביטחוני עודכנו בפרטים. שר הביטחון אביגדור ליברמן נמצא בקרייה בתל אביב, מקבל עדכונים שוטפים על האירועים בצפון ומקיים התייעצויות עם הרמטכ"ל גדי איזנקוט ועם בכירי מערכת הביטחון. גם הרמטכ"ל איזנקוט ומפקד חיל האוויר נמצאים כעת בקרייה ומקיימים הערכת מצב.

‏על פי דיווח סורי, ישראל תקפה את חטיבה 104 השייכת למשמר הרפובליקה הסורי באזור אלדריג'. עוד דווח על הפלת מל"ט ישראלי: מדובר בדיווח שטרם אומת. בעיריית צפת הוחלט על פתיחת כל המקלטים הציבוריים ליתר ביטחון, למרות שאין הנחיה מיוחדת של צה"ל בנושא.

פינוי הטייסים הפצועים (צילום: שי וקנין/TPS)
פינוי הטייסים | צילום: שי וקנין/TPS

האירוע החל קצת לפני השעה 04:30 בבוקר כשכלי טייס אירני שהמריא משדה התעופה הסורי T4, סמוך לעיר תדמור, חדר לשטח ישראל בדרום רמת הגולן. הכלי זוהה במערכות ההגנה האוויריות מרגע המראתו והיה במעקב עד חצייתו את הגבול, אז הוחלט במערכת הביטחונית על הפלתו על ידי מסוק קרב, והוא נמצא בידי ישראל ונבדק על ידי מערכת הביטחון. כתוצאה מחדירת המטוס לשטח ישראל הופעלו אזעקות בבקעת בית שאן.

אחרי התקיפה נשמעו אזעקות באזורים נרחבים בצפון הארץ, ממטולה ורמת הגולן ועד יישובי עמק הירדן. לא דווח על נפילות בשטח ישראל וככל הנראה האזעקות הופעלו בשל ירי נ"מ. שרידי ירי נ"מ התגלו הבוקר בצפון.

שרידי המטוס הישראלי שהופל (צילום: רויטרס)
שרידי המטוס שהופל | צילום: רויטרס

בעקבות ההפלה, בחיל האוויר התקבלה ההחלטה לתקוף את המתקן האירני ממנו שוגר הכלי שחדר לישראל. רביעיית מטוסי F-16 הוזנקו והשמידו את מתקן השיגור, בו שהה צוות אירני שנפגע מהתקיפה. בתגובה לתקיפה נפתחה אש נ"מ כבדה מאוד לעבר מטוסי חיל האוויר ולמעלה מ-25 טילי קרקע-אוויר נורו לעברם.

ניר דבורי, אהוד יערי, פוראת נסאר, דנה ויס וגיא ורון השתתפו בהכנת הידיעה.