פעילות היחידה בכפר ברטעה (צילום: דובר צה"ל)
פעילות היחידה בכפר ברטעה | צילום: דובר צה"ל

בשבוע שעבר איבדה חטיבת החילוץ של פיקוד העורף את החיל הראשון שלה בפיגוע הדריסה סמוך למבוא דותן, סרן זיו דאוס. החטיבה שהוקמה רק לפני שנתיים מתמודדת עם שלל האתגרים שמזמן אזור יהודה ושומרון אך עדיין אינה מוכרת לכלל הציבור הישראלי. האירוע בשבוע שעבר הוא מכה קשה ליחידה הצעירה אבל מפקדיה כבר מבטיחים כי הם ממשיכים במלוא הכוח בפעילות שכבר גרפה שבחים בעבר: "הגדוד מבצעי וחזק וימשיך לבצע פעילויות מבצעיות רבות בכל זמן שיידרש על מנת להבטיח את הביטחון והשקט לתושבים".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

חטיבת החילוץ של פיקוד העורף הוגדרה כחטיבה בשנת 2016 והיא מורכבת מלוחמות ומלוחמים המבצעים מעצרים, תפיסת אמצעי לחימה, וסיורים. בימים אלה רוב גדודי החטיבה נמצאים בתעסוקה מבצעית באוגדת יהודה ושומרון: גדוד "קדם" בחטיבה המרחבית "מנשה", גדוד "רם" בחטיבה המרחבית "בנימין", וגדוד "שחר" בחטיבה המרחבית "עציון". גדוד נוסף, "תבור", מבצע תעסוקה מבצעית בגזרת פיקוד הדרום.

סרן זיו דאוס ז"ל
סרן זיו דאוס ז"ל | צילום:גדוד "קדם" ממנו הקצין ההרוג זיו דאוס ושני הפצועים, זכה בשנים האחרונות לשבחים על הצטיינותו: בראש השנה האחרון זכה בתואר גדוד מצטיין באוגדת יהודה ושומרון על פעילותו לסיכול הטרור ובשנת 2015 נבחר לאחד הגדודים המבצעיים המצטיינים על ידי הרמטכ"ל.

לאחר הפיגוע, כוח מהגדוד יצא לפעילות במרחב הכפר ברטעה ממנו יצא המחבל. במסגרת המבצע נעצר חשוד ובוצעו סריקות לאיתור אמצעי לחימה בהובלת מפקד הגדוד, סגן-אלוף שרון איטח, שהתייחס לאירוע הקשה שהתרחש ביחידתו: "אני כואב את כאבן של המשפחות ומשתתף בצערן. נמשיך לתמוך וללוות אותן. לפצועים אאחל החלמה מהירה ושישובו אלינו במהרה. בפיגוע שאירע ביום שישי איבדנו מפקד מחלקה מצטיין סרן זיו דאוס וסמל נתנאל קהלני מפלוגת הניוד של חטמ״ר מנשה. בנוסף שני לוחמים מג׳ד ומיכאל נפצעו באורח בינוני וקשה, יחד עם זאת הגדוד מבצעי וחזק וימשיך לבצע פעילויות מבצעיות רבות בכל זמן שיידרש על מנת להבטיח את הביטחון והשקט לתושבים".