נאחזים וכואבים: חודש לאחר ההלוויה הטעונה של הרב רזיאל שבח שנרצח סמוך לביתו בחוות גלעד, ביקור בקברו ממחיש את התחושות הקשות. קברו של שבח הוא הראשון בבית העלמין בחווה. "כולם הכירו אותו, זה יישוב קטן - כולם מכירים את כולם" סיפר יהוידע, תושב המקום בזמן שעבד בבית העלמין החדש בחוות גלעד.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

ב-2002 נרצח קצין הביטחון של המועצה האזורית שמרון גלעד זר ז"ל. בעקבות המקרה אביו של גלעד, בתהליך מעורר מחלוקת, רכש חלק מהאדמות והקים את חוות גלעד, על שם בנו - בלי שום אישור מיוחד. "אני גר כאן כבר 10 שנים", הסביר יהוידע, תושב חוות גלעד. לפחות שלוש פעמים ניסו לפנות את המאחז עד שהגיע הרצח של שבח וההכרה של נתניהו - שהכריז כי המדינה תסדיר את חוות גלעד.

"זה עצוב שצריך להגיע להכרה רק אחרי שבנאדם נרצח", טען יהוידע ושאל: "מה, יש מכסת דם שצריך להגיע אליה? כי אם כן אנחנו לא רוצים, לא מוכנים לשלם בדם". חוקי או לא, זה לא ממש חשוב - הרי צה"ל שומר על המאחז שהולך וגדל עשרות מבנים.

הלווית הנרצח
הלוויית הרב בן גל | צילום: הלל מאיר/TPS

הר ברכה ממוקם רבע שעה משם: השבוע נרצח הרב איתמר בן גל בדקירות סכין במקום, הוא השאיר אחריו אישה וארבעה יתומים. "זו פעם רביעית בחודש האחרון שאני נדרש להספיד", אמר הרב אליקים לבנון רב המועצה האזורית שומרון כשספד לו. "זה אזור מדמם, ראית את הקלות שבה זה קורה - בנאדם בדרך הביתה, דקירה אחת וארבעה יתומים", הסביר עופר חדד כתב החדשות בשטחים.

להבדיל מחוות גלעד, הר ברכה הוא יישוב שהוקם על ידי המדינה - אך למרות זאת תמצאו קיצוניים שעומדים בכניסה ליישוב ומחלקים מכתבים בהם כתוב: "אנחנו קוראים לך - הצטרף אלינו לפעולות יחידה מיוחדת שתבצע פעולות תגמול בע"ה בצה"ל כלפי האויב הערבי". חשוב לציין שזה לא מייצג את הרוב בהר ברכה אך לראשונה נשמעות קריאות להסדיר את המקום.

הלווית הרב רזיאל שבח בחוות גלעד
הלווית הרב רזיאל שבח בחוות גלעד | צילום: החדשות

"שינוי ריבוני צריך להיות פה, אנחנו לא אורחים פה", הצהיר הרב של ההתנחלות יצהר, דוד דודקביץ', כשספד לאיתמר בן גל. מרים בן גל, אלמנתו, אמרה במהלך ההספד: "אנחנו נמשיך כמו שרצית ליישב את ארץ ישראל לגדל את הילדים שלנו" - ולא השאירה עין אחת יבשה. הכתב חדד ציין כי "הוויכוח ימשיך להתקיים עבור היתומים, זה לא משנה. כשאתה גר כאן אתה חיי בסיכון מוגבר".

רק לפני חודש הרב בן גל ושבח ז"ל הצטלמו יחד, ובתוך פחות מחודש 10 ילדים קטנים הפכו להיות יתומים. המתנחלים משלמים מחיר כבד אבל העקשנות גורמת לכך שהאידאולוגיה שלהם מנצחת.