נרצח בפיגוע, עדיאל קולמן (צילום: באדיבות המשפחה)
עדיאל קולמן ז"ל | צילום: באדיבות המשפחה

עדיאל קולמן, בן 32 מכוכב השחר, הוא ההרוג בפיגוע הדקירה העתיקה בירושלים - כך הותר הלילה (שני) לפרסום. קולמן נדקר אתמול בידי מחבל תושב אזור שכם ברחוב הגיא הסמוך לרובע היהודי ולכניסה לכותל המערבי, ומת מפצעיו לאחר שעות בהן נלחמו על חייו הרופאים בבית החולים שערי צדק. "בצער רב הננו להודיע כי פצוע הדקירה נפטר מפציעתו למרות מאמצי החייאה ופעולות מצילות חיים", נמסר מבית החולים. קולמן יובא למנוחות בשעה 11:00 בבית העלמין ביישובו בבנימין.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בעקבות הפיגוע, ביצעו כוחות צה"ל מהחטיבה המרחבית "שומרון", בשיתוף כוחות שב"כ ומג"ב, מיפוי הנדסי לצורך הריסת בית המחבל בכפר עקרבה, ותחקרו את בני משפחתו של המחבל, עבד א-רחמן בני פאדל.

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין התייחס הבוקר לפיגוע. "ארבעה יתומים נוספו אמש למשפחת השכול, והכאב קשה מנשוא", אמר. "הטרור ברחובותיה של ירושלים בירתנו, בה חיים יחד יהודים וערבים מאות בשנים, הוא אסון גדול לכל תושביה ואנחנו לא נאפשר לו להפוך מציאות קיימת. נאבק בו עד חורמה, ונוכל לו. נחמה ואני מחבקים את אלמנתו איילת ואת ארבעת היתומים הקטנטנים, ושולחים כוחות למסע הקשה של החיים בלי עדיאל".

תחקיר ראשוני של פיגוע הדקירה מעלה את הסברה כי זהו פיגוע נוסף שעונה למאפיינים של "מחבל בודד". במקרה הזה מדובר בצעיר בן 28 מהכפר עקרבה שבאזור שכם, נשוי ואב לשניים שהחזיק באישור שהייה בירושלים. על פי הערכות המערכת הביטחונית, עבד א-רחמן בני פאדל פעל לבדו ולא היה חלק מהתארגנות טרור.

ברגעים שקדמו לפיגוע הוא נראה מסתובב ברחוב הגיא ההומה - מוקד לדקירות בגל הטרור הקודם - ומברר עם הסוחרים במקום אם יש עבודה. בשלב מסוים הוא זיהה את המאבטח, הלך אחריו ולפתע שלף סכין, דקר אותו ופצע אותו קשה מאוד. סיור של המשטרה שעבר במקום זיהה את המחבל, הגיב מהר בירי וחיסל אותו.

הפיגוע הקטלני בעיר העתיקה הגיע בצל ימים של מתיחות ביטחונית: אתמול אישר דובר צה"ל כי במהלך הלילה סיכל צה"ל ניסיון של ארגון הטרור חמאס לחדש את תוואי מנהרת הטרור ההתקפית בכרם שלום. מדובר במנהרה ישנה שהופצצה בעבר ובארגון הטרור ניסו לחדש את התוואי לתוך שטח ישראל. מנהרה נוספת הותקפה על ידי חיל האוויר במהלך הלילה.

המחבל נורה ונוטרל (צילום: עד ראייה)
המחבל נורה ונוטרל | צילום: עד ראייה
המחבל שחוסל
המחבל: נשוי ואב לשניים עם אישור שהייה | צילום:

חשיפת מנהרת הטרור התבצעה יממה לאחר פיגוע הדריסה בשישי האחרון סמוך ליישוב מבוא דותן, שבו נרצחו סרן זיו דאוס ז"ל (21) וסמל נתנאל קהלני (20). את הפיגוע ביצע עלאא ראתב עא לטיף קבהא, שהיה מוכר לגורמי הביטחון והשתחרר מהכלא לפני פחות משנה לאחר שהורשע בעבירות פח"ע. הוא אותר על ידי כוחות הביטחון לאחר הפיגוע, תוחקר ופונה לבית החולים הלל יפה כשהוא במצב קל.