קרס הגרסאות נמשך: אהוד ברק, שכיהן כשר הביטחון ב-2007, הגיב היום (רביעי) לפרסום התקיפה הישראלית של הכור בסוריה וסיפר על יחסיו עם ראש הממשלה דאז, אהוד אולמרט. "לא התלהבתי מהצורה שבה הוא פעל כראש הקבינט", אמר ברק בראיון הערב ב"שש עם".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

הפעולה החלה להירקם כשבמשרד הביטחון ישב עמיר פרץ, אלא שאז ברק זכה בפריימריז במפלגת העבודה והחליף אותו. "כשהגעתי מצאתי שיש עבודות מתקדמות להריסת הכור", סיפר ברק והוסיף שהיה צורך לפעול במהירות לפני שהסורים ידעו על התכנון הישראלי. "אבל אני אומר בואו ניקח אוויר ועמדתי על זה שנכין תכניות שעומדות בשני קריטריונים: ראשית, שנהרוס בוודאות את הכור ושבוודאות כמעט מוחלטת הפעולה מול סוריה לא תורחב".

המחלוקת בין אולמרט לברק על עיתוי וצורת הפעולה גרמו אז למתח בקבינט. "אני לא התלהבתי מהצורה שבה הוא פעל כראש הקבינט, לא שלא הבנתי אותו, הוא היה מוטרד זה אחריות כבדה, זה די אנושי לרצות לראות את זה כבר מאחורינו", סיפר ברק. "אבל זה לא היה מוצדק".

"לא אוהב טונים אפוקליפטיים"

את הפרשנות לפיה ברק היה מעוניין לדחות את התכנית ולשנות אותה על מנת ליהנות מהקרדיט הוא דוחה מכל וכל. "כנראה המקור הוא אולמרט. הייתי מודע לזה שנוצר איזה מתח כתוצאה מההתעקשות שלי, הוא הגיע לשיאו כשבאחד הקבינטים אולמרט ואחרים התחילו להתבטא במונחים אפוקליפטיים על מה שמחכה לנו מהדחייה ואז חלילה יהיה אסון גדול", אמר ברק אודות המניעים שלו לדחות את המבצע והסביר למה לדעתו נפוצו השמועות סביב החלטה זו. "אני לא אוהב טונים אפוקליפטיים בדיונים מבצעיים. צריך להודות בצער שהדבקות באמת היא לא החלק החזק באישיות של אולמרט, זה כבר נידון בבתי המשפט".

ישיר: ועידת המשפיעים של החדשות (צילום: החדשות)
אביגדור ליברמן, ארכיון | צילום: החדשות

מוקדם יותר היום הביע שר הביטחון ליברמן חרטה על כך שאישר את פרסום התקיפה שבוצעה לפני 11 שנים. "לאור מלחמת הקרדיטים - מצטער שאישרתי לצנזורה לפרסם את הפרשה", אמר. לדבריו, "מלחמת הקרדיטים שהתפתחה סביב התקיפה מיותרת ומביישת ועושה עוול לאנשי המוסד, אמ"ן ולטייסים שלקחו חלק בפעולה".

לאחר מכן פרסם שר הביטחון הבהרה וכתב: "אני מלא הערכה לצנזורה הצבאית ולצנזורית הראשית. עבודת המטה שהובילה הצנזורה, בטרם התירה לפרסום את המבצע להשמדת הכור הסורי, היתה מקצועית ביותר וללא דופי. החלטת הצנזורה שהובאה לאישורי הסתמכה על חוות דעת של גורמי הביטחון הבכירים ביותר בצה"ל ובמוסד".

"לעומת זאת, מחול השדים וגל ההשמצות ההדדיות שמתחולל מאז הבוקר, בין גנרלים לשעבר, הוא חסר אחריות, מבייש את ההחלטה שהתקבלה בספטמבר 2007 ועושה עוול לטייסים ולאנשי המודיעין שהשתתפו בה. אילולא פעילות הצנזורה, שמנעה גם היום חשיפת מידע סודי, היה נגרם נזק חמור לביטחון המדינה. אני קורא לכולם לגלות אחריות. קרדיטים זה לא הכל בחיים", סיכם השר.