שרידי טיל הנ"מ ששוגר מסוריה, פברואר האחר (צילום: חדשות)
שרידי המל"ט | צילום: חדשות

הסלמה בצפון - התפתחויות אחרונות:

#בכיר בחיל האוויר בתדרוך: "פגענו משמעותית במערך ההגנה הסורי"
# בכיר אירני: עידן התקיפות הישראליות בסוריה נגמר
# אירן: המל"ט שלנו לא חדר לשטח ישראל
# רה"מ מקיים התייעצות ביטחונית בקריה
# צה"ל תקף סוללות ומתקנים בסוריה
# שרידי טילי נ"מ סורים אותרו בגליל, בלבנון ובירדן
# טייס במצב קשה ונוסף במצב קל מפגיעת נ"מ סורי
# צה"ל הפיל מל"ט אירני שחדר לשטח ישראל

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

ראש מטה חיל האוויר תא"ל תומר בר הגיב למתיחות בגבול הצפון וליירוט המל"ט האירני הבוקר (שבת). "זה מל"ט מתקדם, המל"ט האירני. הוא שהה במרחב הישראלי דקה וחצי". אמר בר והבהיר לגבי נפילת המטוס הישראלי כי "הטייסים לא דיווחו שנפגעו אלא עשו נוהל נטישה, מאז 1983 לא נפגע לנו מטוס מאש אויב".

שאריות טיל הנ"מ שירו הסורים (צילום: רויטרס)
הנ"מ שנפל בשטח ישראל | צילום: רויטרס

את האירוע הגדיר בר כ"חוצפה סורית לשגר לעברנו ולכן פעלנו באופן נרחב ומקיף". על תגובת צה"ל אמר כי היא מהווה עבור הסורים "פגיעה משמעותית במערך ההגנה של חיל האוויר הסורי". בר הוסיף כי היעדים שנתקפו היו אס-5 ואס איי-17 ובנוסף מטרות שהגדיר כ"מרכז הפעלת האש שלהן. מערכי תקשורת והאזנה אירניים".

מסוק חיל האוויר, הבוקר (צילום: גוסטבו קולונסקי)
מסוק חיל האוויר, הבוקר | צילום: גוסטבו קולונסקי

לגבי נטישת המטוס הישראלי אמר כי "הם בדיוק תקפו את קרון הבקרה שהפעיל את המל"ט האירני, לומדים את הלקחים של האירוע. צוותי האוויר הפגינו נחישות לביצוע המשימה. לא ברור אם המל"ט היה חמוש. אנחנו כן מבינים מה היתה משימתו, הסברה המובילה כעת שזה מטיל קרקע אוויר סורי. אין כיפת ברזל סביב כל מטוס ותמיד לוקחים סיכונים. אנחנו בוחנים ממה הטייסים נפגעו מהטיל עצמו או מהנטישה. לא ברור האם הטיל פגע במטוס אבל מעריכים שכן. הירי היה סורי לא אחר".

רסיסי טיל הנ"מ (צילום: רויטרס)
טיל הנ"מ שנפל בשטח ישראל | צילום: רויטרס

עם זאת הבהיר בר כי "הטייסים לא דיווחו שנפגעו אלא עשו נוהל נטישה. החילוץ שלהם היה מהיר ואנחנו עדיין מתחקרים מה קרה שם. כולל בחינת כל מערכות ההגנה שעל המטוס כיצד פעלו".

"אין לנו בעיה עם החופש האווירי שלנו במרחב, עדכנו את הרוסים בפעילות שלנו. לא יכול לפרט באיזה שלב", הוסיף בר. "הם מעתיקים טכנולוגיות מן המערב. הם הניחו שלא נגלה אותם. טעו".

מבית החולים רמב"ם נמסר כי הטייס שנפצע קל צפוי להשתחרר מחר מבית החולים ומצבו של הפצוע קשה מוסיף להיות יציב. מוקדם יותר הבוקר עם צאתו מחדר הניתוח הובהר כי הוא יצא מסכנת חיים.