אחרי שכביש 585 בשומרון כבר נפתח לתנועה, עוד ועוד פרטים משרטטים את מה שקרה שם שעות ספורות קודם לכן: מפקד מחלקה ולוחם שנהרגו בפיגוע הדריסה הקשה ליד מבוא דותן, ועוד שני לוחמים שנפצעו.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

לצד עמדת השמירה עמד ג'יפ צבאי, החיילים יורדים ממנו ולמעשה נמצאים בין הג'יפ ובין הפילבוקס. הנהג הדורס, עלאא ראתב עא לטיף קבהא, מצליח להשתחל עם רכבו בין הג'יפ לבין הפילבוקס, היכן שהחיילים עומדים ולמעשה נכנס ואז מצליח לפגוע ולדרוס אותם. החיילים ככל הנראה נקטו אמצעי זהירות ועמדו כמגן בין הג'יפ לבין הפילבוקס.

אחרי שהם נפגעים הג'יפ הצה"לי ממשיך בתנועה ונעצר. החקירה של האירוע עדיין נמשכת. מתאם פעולות הממשלה בשטחים האלוף יואב פולי מרדכי החליט לעצור באופן מיידי את היתרי העבודה של כ-30 מבני החמולה של הנהג הדורס. 

זירת הפיגוע והמחבל, ארכיון (צילום: מד"א)
צילום: מד"א
פעילות צה"ל בבית המחבל, הערב (צילום: דובר צה"ל)
פעילות צה"ל בבית המחבל, הערב | צילום: דובר צה"ל

בתוך כך, מפקד פיקוד המרכז, אלוף נדב פדן ומפקד אוגדת איו"ש, תת-אלוף ערן ניב, הגיעו אמש למקום הפיגוע וביצעו תחקיר ראשוני והערכת מצב. כוחות הביטחון פועלים כעת ומבצעים בידוק בכבישים במרחב. בפעילות משותפת של צה"ל ושב"כ בשעות הלילה הגיעו הכוחות לביתו של המפגע ועצרו את אחיו של המחבל, עצאם ראתב עבד אללטיף קבהא, בן 25, תושב הכפר ברטעה.

הנהג הדורס היה מוכר לגורמי הביטחון והשתחרר מהכלא לפני פחות משנה לאחר שהורשע בעבירות פח"ע. הוא אותר על ידי כוחות הביטחון לאחר הפיגוע, תוחקר ופונה לבית החולים הלל יפה במצב קל.

אחיו של המחבל נעצר (צילום: דובר צה"ל)
אחיו של המחבל נעצר | צילום: דובר צה"ל
פינוי הפצועים מהפיגוע (צילום: רויטרס)
פינוי הפצועים, היום | צילום: רויטרס

מבית החולים בילינסון בפתח תקווה נמסר כי מצבו של הפצוע הקשה הוחמר וכעת הוא מוגדר קשה מאוד. "הרופאים נלחמים על חייו", נמסר מבית החולים. עוד צוין כי הוא עבר במהלך הלילה מספר ניתוחים וכעת מאושפז בטיפול נמרץ ו"לא יצא עדיין מכלל סכנה". הפצוע השני נמצא במצב בינוני ועבר מספר ניתוחים בלילה.

שר הביטחון אביגדור ליברמן הגיב לפיגוע. "טרם כניסת השבת התבשרנו על פיגוע קשה", מסר. "אנו נפעל לגזר דין מוות למחבל, להריסת ביתו ולהענשת כל מי ששיתף פעולה. אין דבר כזה טרור בודדים. זה טרור שנתמך בידי אבו מאזן והרשות הפלסטינית שמשלמת כסף למשפחות המחבלים. אנחנו נעצור אותם".