מטוס ללא טייס אירני שחדר הבוקר (שבת) משטח סוריה יורט ע"י מסוק אפאצ'י בתוך שטח ישראל. מטוסי קרב של חיל האוויר הגיבו ותקפו מטרות אירניות בשטח סוריה, ובתגובה הסורים הגיבו בירי נגד מטוסים. טייסי מטוס קרב ישראלי מסוג F-16 הפעילו נוהל נטישה, נחתו בשטח ישראל ופונו לקבלת טיפול רפואי בבית החולים. המטוס נפל והתפוצץ בגליל בשטח פתוח סמוך למצפה הרדוף. הערכת מצב של בכירי צה"ל נערכת בקריה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

אחרי התקיפה נשמעו אזעקות באזורים נרחבים בצפון הארץ, ממטולה ורמת הגולן עד יישובי עמק הירדן. על פי דיווחים ראשוניים נשמעו מספר פיצוצים. לא ידוע על נפגעים או נזק. במערכת הביטחון בודקים את הסיבה להפעלת האזעקות. לאחר זמן קצר החלו כלי תקשורת בסוריה לדווח על כך שחיל האוויר תקף במרחב סוריה.

האירוע החל קצת לפני השעה 04:30 בבוקר כשכלי טייס אירני שהמריא משדה התעופה הסורי T4, סמוך לעיר תדמור, חדר לשטח ישראל בדרום רמת הגולן. הכלי זוהה במערכות ההגנה האוויריות מרגע המראתו והיה במעקב עד חצייתו את הגבול, אז הוחלט במערכת הביטחונית על הפלתו על ידי מסוק קרב, והוא נמצא בידי ישראל ונבדק ע"י מערכת הביטחון. כתוצאה מחדירת המטוס לשטח ישראל הופעלו אזעקות בבקעת בית שאן.

בעקבות ההפלה, בחיל האוויר התקבלה ההחלטה לתקוף את המתקן האירני ממנו שוגר הכלי שחדר לישראל. רביעיית מטוסי F-16 הוזנקו והשמידו את מתקן השיגור, בו שהה צוות אירני שנפגע מהתקיפה.

תיעוד היירוט בגולן
יירוטים מעל שמי הגולן | צילום:

בתגובה לתקיפה נפתחה אש נ"מ כבדה מאוד לעבר מטוסי חיל האוויר ולמעלה מ-25 טילי קרקע-אוויר נורו לעברם. טייסי אחד המטוסים החליטו לנטוש מעל שטח הישראל, נפצעו, ומטופלים בבית החולים רמב"ם בחיפה. בצה"ל בודקים את סיבת הנטישה, האם נגרמה כתוצאה מפגיעת טיל נ"מ סורי או בשל תקלה טכנית. בעקבות שיגורי טילי הנ"מ הופעלו אזעקות בכל מרחב רמת הגולן, אך לא היו נפילות בשטח ישראל.

פינוי הטייסים הפצועים (צילום: שי וקנין/TPS)
פינוי הטייסים לבית החולים | צילום: שי וקנין/TPS

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "צה"ל רואה בתקיפה האיראנית ובתגובה הסורית הפרה חמורה וחריגה של הריבונות הישראלית. צה"ל עוקב ונמצא במוכנות מלאה להמשך פעולה על פי החלטה וצורך".

דובר צה"ל, תת-אלוף רונן מנליס, הוסיף: "הטסת המל"ט האירני היא התקפה חמורה של אירן על הריבונות הישראלית. אירן גוררת את האזור להרפתקה שהיא לא יודעת כיצד תסתיים. צה"ל ערוך לכל התפתחות במגוון תרחישים. הרמטכ"ל ומפקד חיה"א נמצאים בבור בקריה בהערכת מצב".

בהכנת הידיעה השתתפו: ניר דבורי, רוני דניאל, אוהד חמו, גיא ורון ופוראת נסאר