יזכו למעבר בין הגדה לרצועה, ארכיון
צילום: רויטרס, חדשות

כעשרת אלפים פלסטינים מפגינים בשעה זו (שישי) ב-6 מוקדים סמוך לגדר המערכת ברצועת עזה במסגרת "צעדת השיבה" שארגן חמאס. המפגינים הציתו תמונות של רה"מ נתניהו ושל הנשיא האמריקני טראמפ. הפלסטינים מדווחים כי צה"ל ביצע ירי אזהרה מספר פעמים לעבר המפגינים וכתוצאה מהאש 20 מפגינים קיבלו טיפול רפואי. לפנות בוקר ירה טנק צה"ל לעבר פלסטיני שעל פי החשד תכנן להניח עם גבר נוסף מטען על גדר המערכת.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

דובר צה"ל מסר כי אלפי פלסטינים נמצאים ב-6 מוקדים לאורך הגדר. הם מבעירים צמיגים ומיידים אבנים לעבר הגדר ולעבר כוחות צה"ל, שמגיבים באמצעים לפיזור הפגנות ובירי לעבר מספר מסיתים מרכזיים. לאור הערכת המצב, הכריז צה"ל על שטח צבאי סגור במרחב הגדר, אין הנחיות מיוחדות לעורף.

פצוע פלסטיני
פצוע פלסטיני | צילום: רויטרס

"צה"ל נערך מראש בכוחות גדולים וערוך לפעול בתרחישים שונים", נמסר. "לא נאפשר פגיעה בריבונות ישראל או בתשתיות ההגנה בגדר. כוחות צה"ל ערוכים בשטח. ארגון טרור חמאס מסכן את תושבי הרצועה והופך אותם כסות לפעולות טרור. על ארגון הטרור חמאס אחריות לכלל האירועים והשלכותיהם".

משרד הבריאות הפלסטיני פרסם הודעה לפיה גבר נהרג מירי מרגמה ישראלית שנורתה עליו ממזרח לחאן יונס. זמן קצר לאחר מכן פרסם דובר צה"ל הודעה בה אישר כי במהלך הלילה והבוקר בוצע ירי בצפון הרצועה, ובדרומה ירה טנק בתגובה לשני החשודים שהתקרבו לגבול והוצגו בידי הפלסטינים כחקלאים שעיבדו אדמה.

מאהלי המחאה
מאהלי המחאה | צילום:
ממשיך לאיים על ישראל, הנייה
הנייה בהפגנה היום | צילום: חדשות

"כוח צה"ל ביצע ירי לעבר שני חשודים בצפון הרצועה אשר התעסקו עם תשתית ביטחונית של גדר המערכת", נמסר. "בנוסף, במהלך הלילה שני חשודים התקרבו לגדר המערכת בדרום הרצועה וביצעו פעילות חשודה בקרקע בסמוך לה. בתגובה, כוח צה"ל ביצע לעברם ירי באמצעות טנק". על הדיווחים כי פלסטיני נהרג אמרו כי הטענה מוכרת ונמצאת בבדיקה.

תמונותיהם של נתניהו וטראמפ הוצתו
תמונותיהם של נתניהו וטראמפ הוצתו | צילום: רויטרס

"מי שמתקרב לגדר מעמיד חייו בסכנה"

על פי הדיווחים של הפלסטינים, ההרוג הוא עומר סמור, חקלאי עזתי בן 28. זהותו של הפצוע לא נמסרה ומצבו הרפואי לא ברור. הירי בוצע בעיירה קרארה שממזרח לחאן יונס והטענה הפלסטינית היא שהשניים נורו בעת שעיבדו שדה. 

פרובוקציות בגדר
צילום: רויטרס, חדשות

הבוקר הזהיר שר הביטחון אביגדור ליברמן את תושבי עזה שלא להתקרב לגדר המערכת במהלך הצעדה המתוכננת. "הנהגת חמאס משחקת בחיים שלכם", כתב בחשבון הטוויטר שלו בשפה הערבית. "כל מי שיתקרב היום לגדר מעמיד את עצמו בסכנה. אני מציע לכם להמשיך בחייכם ולא להשתתף בפרובוקציה".

חמאס מאיים: נגיב על הרג הפעיל
צלפים שהוצבו על הגבול | צילום: דובר צה"ל, חדשות

מערכת הביטחון השלימה את ההיערכות הביטחונית המוגברת לקראת הצעדה, שצפויה להגיע לשיאה ככל הנראה בצהריים לאחר תפילות יום השישי במסגדים. מבחינת צה"ל, השימוש בנשק חם הוא לא האופציה הראשונה, אך ללוחמים ניתן היתר לפתוח באש חיה במקרה וההמונים יתקדמו לעבר הגדר. כבר עכשיו הגיעו אלפים למוקדי ההפגנות, ובין היתר הציתו תמונות של ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא ארה"ב דונלד טראמפ.

במהלך הבוקר נרשמו מספר אירועים של ירי אזהרה במספר נקודות על גדר המערכת, אך האירועים הללו הסתיימו רק בירי ולא מעבר לכך. באזור נחל עוז בוצע ירי לעבר 4 פלסטינים שהתקרבו אל הגדר, ועל פי דיווחים פלסטינים שניים מהם נפצעו. כרגע הגיעו רק מאות בודדות של פלסטינים למאהלי המחאה, אך כאמור הצפי הוא שמרבית המפגינים יגיעו לאחר התפילות.

בהכנת הידיעה השתתפו ניר דבורי, אוהד חמו ותמיר סטיינמן