לאחר שנחשף הלחץ מצד הרבנים על בנות דתיות שלא להתגייס, צפה סוגיה נוספת: מאמצים אקטיביים של הצבא לשדל, או להכריח, בנות דתיות להתגייס חרף רצונן. פורום "חותם" אסף בתקופה האחרונה הקלטות של ראיונות שנערכו לצעירות דתיות, הכוללים בחינה מדוקדקת של אורח החיים שלהן.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"ההורים שלך דתיים? דתיים דתיים?", נשאלת אחת הצעירות. "את צמה את כל הצומות? הולכת בשבתות ובחגים לבית הכנסת? הולכת תמיד צנוע? מתפללת כל בוקר? מה הייתה פרשת השבוע?" - וכך עוד ועוד שאלות מאותו עולם התוכן. לאחרת הוצגה תמונה שלה בבגדי ספורט, אותה העלתה לרשתות חברתיות, ולאחרת הראו תמונה שלה בלבוש חשוף: "באינסטגרם היית עם גופיה".

חשוב להזכיר: החוק קובע כי מי שתצהיר כי סיבות דתיות מונעות ממנה לשרת, היא שומרת כשרות ולא נוסעת בשבת - תקבל את הפטור. בצה"ל היום עורכים חקירות שחורגות בהרבה מהתחום הזה, כולל חוקרים פרטיים שמנסים לגלות האם הבנות שמבקשות פטור שומרות על צניעות, או כל פרט אחר הנוגע לאורח החיים הדתי שלהן.

כבר לפני מספר חודשים פנתה חברת החדשות, יחד עם התנועה לחופש המידע, לצה"ל כדי להבין כמה ראיונות כאלה נערכו. בצה"ל השיבו כי אין ברשותם את הנתון במערכת הממוחשבת, והמידע נמצא רק בתיקים אישיים של כל מועמדת. גם השאלה כמה פטורים נשללו בסופו של דבר לא קיבלה מענה באותו נימוק. אולם על פי הערכות, מדובר באלפי ראיונות.

לצה"ל יש את הזכות, ואפילו החובה, לבדוק את ההצהרות ולמנוע מצב של השתמטות בנימוקים שקריים - אבל השיחות הללו מציירות כיצד פטור לבנות דתיות, הקבוע בחוק, שבעבר היה מובן מאליו, הופך לעוד נקודת חיכוך, במכלול ההתנגשויות בשנתיים האחרונות בתפר שבין דת וצבא.