תיעוד יירוט טיל הנ"מ הסורי, בחודש שעבר
היירוט בשטח ירדן | צילום:

הלילה (בין חמישי לשישי) שוגר טיל נ"מ סורי לעבר מטוסי חיל האוויר שתקפו בסוריה. מערכת "החץ" יירטה את אחד הטילים, שנפל בשטח ירדן ולא גרם נזק - בעוד אזעקה חריגה נשמעה בצפון בקעת הירדן. מדובר למעשה בהפלה המבצעית הראשונה של מערכת טילי ה"חץ" ההגנתית, שנמצאת כבר 17 שנה בשירות חיל האוויר.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

מנגד, צבא סוריה תיאר את השתלשלות האירועים מעט אחרת והוסיף מסר מאיים: "חיל האוויר הישראלי חדר לשטח סוריה מלבנון בשעה 2:40 לפנות בוקר ותקף בסיס צבאי במזרח העיר חומס, בדרך לתדמור. בתגובה תקפה ההגנה האווירית את המטוסים, הפילה מטוס אחד, פגעה באחרים והיתר ברחו". בצה"ל הבהירו מנגד כי אף מטוס לא נפגע.

תקיפה בסוריה, ארכיון (צילום: רונן סולומון, מודיעין חדשותי)
תקיפה בסוריה, ארכיון | צילום: רונן סולומון, מודיעין חדשותי

צבא סוריה הוסיף וטען כי המטוס ש"נפגע מהטיל" נפל בשטח ישראל. לפי הדיווח, מטוס נוסף נפגע ושניים נוספים נמלטו ללא פגע: "מבטיחים להגיב מיד, ישירות ובכל האמצעים האפשריים על כל ניסיון תקיפה של ישראל בסוריה".

המיוחד בהודעה הסורית, שאמינותה מוטלת בספק, הוא מיקום התקיפה הישראלית - "אחת מעמדות הצבא הסורי במזרח חומס, בואכה תדמור": מדובר בתקיפה בעומק חריג, לפי הדיווחים.

בצעד חריג, צה"ל הודו בתקיפה

הפלת הבכורה של מערכת ה"חץ" מיוחדת גם בכך שלא מדובר בטיל קרקע-קרקע אלא טיל נ"מ (קרקע-אוויר), ששוגר לעבר מטוסי חיל האוויר. "חץ 2" ו"חץ 3" הם טילי קרקע-אוויר שמהווים מערכת הגנה נגד טילים בליסטיים, שפותחה בישראל בסיוע מימון אמריקני ובשיתוף עם חברת בואינג האמריקנית.

המערכת נקלטה בזרוע האוויר בשנת 2000 ועברה ניסויים רבים. היא מורכבת ממספר רכיבים: מערכת ניהול ירי בשם "אתרוג זהב", מרכז בקרת משגרים בשם "אגוז חום", מכ"ם ייחודי בשם "אורן ירוק", משגר טילים וטיל. היחידה בצה"ל המפעילה את הטיל במערך ההגנה האווירית הישראלית נקראת "חרב מגן".

פרט מעניין נוסף שקשור לאירועי הלילה הוא ההחלטה של צה"ל להודות בתקיפה שהתבצעה בסוריה ולא לשמור על עמימות, למרות שזו נותנת מרחב חסינות מתגובה: צה"ל אישר באופן חריג כי מטוסי חיל האוויר תקפו משלוח נשק אסטרטגי בצפון סוריה שיועד לארגון חיזבאללה.

הטיל הסורי שהופל בשטח ירדן
שרידי הטיל הסורי | צילום:

בשעה 02:43 נשמעה אזעקה עולה ויורדת באזור בקעת הירדן, שלפי דובר צה"ל הופעלה בעקבות הטיל ששוגר לעבר שטח ישראל.

תושבי האזור דיווחו כי שמעו הדי פיצוץ מהיירוט, וחלק משברים נפלו בבקעת הירדן. שרידי הטיל פונו על ידי חיל ההנדסה הירדני. גם בירושלים דיווחו התושבים על כך ששמעו הדי פיצוץ. בצה"ל הדגישו כי לא נשקפת סכנה לכוחות צה"ל או לאזרחים.