שעת לילה מאוחרת, מבט מחלון המסוק הטס מזרחה מעל ערי גוש דן, פריקה מהירה ומשתרר שקט. כל חטיבת הצנחנים, מתכוננת בהינתן האות לפשוט על שבעה כפרים באזור רמאללה. הרעיון הוא להפתיע, ולתפוס כך מבוקשים ונשק, אזור שלא טופל זמן רב ועכשיו מרכזים כאן מאמץ.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

כל הגדודים של החטיבה נמצאים באזור, 19 צוותי מעצר סך הכל, שיוצאים ביחד לסגור על כל הכפרים האלה מכל הכיוונים בבת אחת. "בכולם יש אמל"ח ברמה כזאת או אחרת, חלקם פעילי טרור, חלקם סוחרי אמל"ח", סיפר אלוף משנה נמרוד אלוני, מפקד חטיבת הצנחנים. "הגוש הזה הוא אזור שבחודשים האחרונים הוציא ארבעה פיגועי ירי, כולם לא מפוענחים".

חלק מהכוחות הונחתו במסוקים, השאר בנהיגת שטח חשאית. ההגעה ליעד היא בעזרת נהגי יחידת הניוד, יחידה שכמעט ולא נחשפה בפני הציבור. בחוץ שורר חושך מוחלט, הנהיגה מהירה, ובתוך דקות הגיעו הלוחמים לפאתי הכפר.

"הוסתר פה אמל"ח, יכול להיות בכל הבית עצמו - יש פה הרבה מאוד קומות שטרם נבנו סופית", סיפר סגן אלוף רועי צוויג, מפקד גדוד 202 בחטיבה. "הצוות שקיבל את המשימה, עושה פה סריקות בכל המרחב על מנת לאתר את האמל"ח".

הלוחמים נכנסים לבית גדול ממדים ומתחילים לסרוק את כל שלושת הקומות. "המשפחה עצמה נשמרת שם, אבטחה צמודה, על מנת כמה שפחות להפריע להם, בנתיים לא מצאנו כלום", סיפר סא"ל צוויג. "כמעט אף פעם בסריקה הראשונית לא מוצאים, רק בסריקה השנייה, רק אם אתה נחוש מספיק, אתה מוצא או סליקים או בחצר", הוסיף אל"מ אלוני.

"לאורך השנים, מרחב גוש ערורה הוא מרחב אלים יותר, שמאפשר מעת לעת לחוליות להתארגן שם בעומק השטח ליציאה לאותו מרחב חוצה בנימין, למרחב הישובים כאן" סיכם יובל גז, מפקד החטיבה המרחבית בנימין. "אני חושב שבהחלט רצף פעילויות יום יומיות, כפי שנעשות כאן, גם בחזית וגם בעומק, הם אלה שבעצם מסכלות את החוליות, גם בדרך לפיגוע, גם בשלבי ההתארגנות.

כשיעלה האור, הם יסרקו את השטחים החקלאים, יש כאן הרבה מערות ומקומות מסתור, בכמה מהם נמצא נשק. מבצע כזה מביא מודיעין, חושף תשתית טרור שצמחה באזור הזה, אבל כדי לשמר שקט, הם יצטרכו לחזור לכאן שוב ושוב.