כהן-נוב ז"ל (צילום: דו"צ)
כהן-נוב ז"ל | צילום: דו"צ

ארבעה חודשים לאחר התאונה הקטלנית בבסיס רמון בה נהרג רב-סרן אוהד כהן נוב ז"ל, הציג היום (חמישי)  צוות התחקיר הצבאי את הדוח המסכם למפקד חיל האוויר. "לא הערכנו בצורה מספקת את מידת הסיכון בנחיתה באופן לא מאוזן", אמר היום קצין בכיר בחיל האוויר.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

על פי הדוח, התאונה ארעה במהלך ניסיון נחיתה בתצורה א-סימטרית בתום גיחה מבצעית, לאחר שנותרה תחמושת רק בצד אחד של המטוס. מממצאי התחקיר עולה כי למרות שהצוות פעל על פי ההנחיות המקצועיות המוגדרות ולא נמצא כשל טכני, התפתח חוסר יכולת שליטה במטוס. הצוות נטש את המטוס והטייס, רב-סרן אוהד כהן נוב ז"ל, נהרג במהלך הנטישה.

"חיל האוויר, לאורך השנים, הבין באופן בלתי מספק את הסיכונים הטמונים בתפעול מצבי נחיתה בתצורה א-סימטרית", נכתב בהודעת חיל האוויר. "בדיעבד, הוראות החיל וההכשרות שהתקיימו, לא היו בהלימה מספקת לפוטנציאל הסיכון. מפקד חיל האוויר קיבל את מסקנות צוות התחקיר וציין כי מדובר בתאונה קשה".

זירת ההתרסקות
זירת ההתרסקות | צילום:

אוהד נטש עשירית שניה מאוחר מדי

במסגרת התחקיר נבדקו מכלול התנאים, בהם הקופסא השחורה, וכן ממצאים שהועברו לבחינת יצרנית המטוס בארה"ב. התחקיר קובע שהצוות, הטייס והנווט, פעלו בנסיבות האירוע בצורה טובה מאוד ופלטו את עצמם מהמטוס ברגע שהבינו את המצב, אך אז היה מאוחר מדי והפליטה מהמטוס באמצעות כיסא המפלט הייתה כבר בגובה נמוך כדי לבצע את הליך הפליטה באופן בטיחותי מספיק.

הנווט הצליח לצאת בשלום מהאירוע ונפצע באורח קל, אך המפלט של הטייס, אוהד כהן נוב ז"ל הופעל עשירית שניה מאוחר יותר, וזה פרק הזמן הקריטי. בעקבות ממצאי התחקיר הודיע חיל האוויר כי ישנה את הנהלים והתרגולות שלו.

806178
צילום:
אוהד ושחר כהן נוב
אוהד ושחר כהן נוב | צילום:על פי הנהלים החדשים, מטוסים שיחזרו מתקיפה כשעל כנף אחת בלבד נותרו פצצות, מה שמוביל למה שמוגדר "נחיתה א-סמטרית", יונחו להטיל את הפצצות ביעד אחר ולא להגיע לנחיתה באופן לא מאוזן, כפי שקרה במקרה הטרגי הזה.