סג"מ ארז אורבך (20), תושב אלון שבות, הוא אחד מארבעת החיילים שנרצחו בפיגוע הדריסה היום (ראשון) בטיילת ארמון הנציב בירושלים. בפיגוע נרצחו גם סגן יעל יקותיאל (20) מגבעתיים, סג"מ שיר חג'אג' (22) ממעלה אדומים וכן סג"מ שירה צור (20).

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

הלווייתה של סגן יעל יקותיאל תתקיים מחר בשעה 15:00 בבית העלמין הצבאי בקריית שאול. הלווייתה של סגן שיר חג'אג' תתקיים מחר בשעה 14:00 בבית העלמין הצבאי בהר הרצל. הלווייתה של סגן משנה שירה צור תתקיים מחר בשעה 14:00 בבית העלמין הצבאי בחיפה. הלווייתו של סגן משנה ארז אורבך תתקיים מחר בשעה 11:00 בחלקה הצבאית בבית העלמין בכפר עציון.

ארז אורבך שנרצח בפיגוע
רב"ט ארז אורבך | צילום:

אורבך, בוגר הישיבה התיכונית נווה שמואל באפרת וישיבת ההסדר במעלות, נלחם על הזכות להתנדב לשירות צבאי. הוא שהה יחד עם שתי הצוערות הנוספות, שיר חג'אג' ושירה צור, ועם הקצינה יעל יקותיאל בארמון הנציב במסגרת סדרת חינוך, כחלק מקורס הקצינים בבה"ד 1. בפיגוע נפצעו גם 17 חיילים נוספים, שניים מהם במצב קשה.

תיטמן בשעה 15:00. שירה צור
שירה צור | צילום:

ראש הממשלה בנימין נתניהו ביקר הערב יחד עם שר הביטחון אביגדור ליברמן בזירת הפיגוע. לאחר הסיור בזירה המשיך ראש הממשלה לישיבה מיוחדת של הקבינט המדיני-ביטחוני שהסתיימה לאחר מספר שעות. "המפגע הוא תומך המדינה האיסלאמית", אמר נתניהו.

"מלאת אור". יעל יקותיאל
יעל יקותיאל | צילום:

במהלך הדיון בקבינט עדכנו גורמי הביטחון את השרים בנוגע לצעדים שננקטו בזמן שלאחר הפיגוע, בהם הטלת כתר על הכפר ג'בל מוכאבר. בדיון החליטו השרים לפעול להריסת בית המחבל, לדחות בקשות לאיחוד של בני משפחת המחבל עם אנשים מעזה והגדה המערבית, וכן למנוע את העברת גופת המחבל למשפחתו.

שיר חג'ג' ז"ל
שיר חג'אג' | צילום:

בנוסף הוחלט לעצור מנהלית אנשים שמביעים הזדהות עם ארגון דאע"ש. בהקשר זה, נתניהו הנחה לבדוק את הדיווחים לפיהם היו במקום בני מיעוטים שהביעו שמחה על הפיגוע, ולמצות עמם את הדין.

"אנחנו פה לאחר פיגוע טרור אכזרי וטרגי שבו נרצחו ארבעה חיילי צה"ל - שלוש חיילות וחייל", אמר ראש הממשלה בזירת האירוע. "אנחנו יודעים את זהות המפגע, לפי כל הסימנים תומך המדינה האיסלמית. שמנו כתר על ג'בל מוכבר, השכונה שממנה הוא יצא, ואנחנו עושים פעולות אחרות שאני לא אפרט כאן".

נתניהו הוסיף כי דן עם שר הביטחון, הרמטכ"ל, ראש השב"כ ואחרים, לגבי הפעולות המתבקשות. "אנחנו יודעים שיש פה רצף של פיגועים, ובהחלט יכול להיות שיש גם קשר ביניהם", הסביר נתניהו. "מצרפת וברלין, ועכשיו ירושלים. אנחנו נלחמים בנגע הזה, ואנחנו נוכל לו. אני מבקש למסור תנחומים למשפחות, וגם כמובן איחולי החלמה לפצועים. אנחנו נתגבר על הטרור הזה כפי שהתגברנו על פיגועים אחרים".

"מדובר בפיגוע בהשראה של דאע"ש", אמר שר הביטחון אביגדור ליברמן בזירה. "ראינו את זה בצרפת, ראינו את זה בברלין ולצערי ראינו את זה היום בירושלים. "אנחנו נילחם בטרור הזה בכל הכלים העומדים לרשותנו ואני בטוח שגם יהיו תוצאות ושננצח".

זירת הפיגוע בארמון הנציב (צילום: דיווחי הרגע)
זירת הפיגוע בארמון הנציב | צילום: דיווחי הרגע

"הבנו שזה פיגוע, דרכתי את הנשק ויריתי"

שעות ספורות לאחר הפיגוע שחזר אחד הצוערים את הירי שביצע לעבר המחבל. "היינו בסיור, בתצפית", מספר ת'. "פתאום שמענו בום. כשהסתובבנו ראינו משאית שעלתה על אבני שפה ופגעה בצוערים. חשבנו שזו תאונה, אבל הבנו שזה פיגוע. הכנסתי מחסנית, דרכתי את הנשק וביצעתי ירי".

איתן רונד, מדריך טיולים שליווה את קבוצת החיילים שנפגעה, היה הראשון להגיב - הוא שלף את אקדחו האישי ונטרל את המחבל. בריאיון לחדשות 2 הוא משחזר את האירוע: "רצתי מולו, שלפתי אקדח, נעמדתי מול המשאית ופתחתי בירי". מתחקיר ראשוני שבוצע בצה"ל עולה כי מלבד המדריך, לפחות שני צוערים ירו מטווח קצר לעבר המחבל לאחר פיגוע הדריסה.

רונד נפגע מהמשאית, נפל על הקרקע אך הצליח להמשיך לירות. "עמדתי שם והייתי בצד שמאל אז רק הזווית פגעה בי", הוא תיאר את האירוע. "התגלגלתי, קמתי על הרגליים, בהתחלה חשבתי שמדובר בתאונה, אך כשהוא שילב לרוורס הבנתי מה קרה".

נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין, התייחס הערב לפיגוע: "לא חשבנו לרגע כי הטרור לא ינסה שוב להרים ראשו. אנחנו לא נשבר גם הפעם ונמשיך להילחם בו בראש מורם. אני מחזק את ידי כוחות הביטחון העוסקים במלאכה כל העת ובשעות אלה ביתר שאת".