עמונה
צילום: חדשות 2

נערכים לפינוי: לאחר לילה מתוח, הבוקר (רביעי) מתכוננים כוחות משטרה לכניסה לתוך היישוב עמונה. תושבים ופעילי ימין הבעירו צמיגים ופחי אשפה וחסמו את הכניסה ליישוב, אליו הגיעו כ-500 צעירים כדי להתנגד לפינוי. כמה מהצעירים אף יידו אבנים. ההערכה: הפקודה לפנות תגיע בשעות הקרובות מצד אלוף הפיקוד, שיקבל את ההוראה משר הביטחון.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייבסוק

כוחות הביטחון העבירו מסר לתושבים – מי שרוצה לעזוב יכול, יש פסק זמן, שלאחריו כוחות המשטרה יעלו ליישוב ויפנו את מי שנשאר בו. במטה שטח עמונה פרסמו הבוקר הודעה לתושבים ובה הנחיות כיצד לנהוג לפני הפינוי ובמהלכו. הצעירים קיבלו הנחיות למשוך את זמן הפינוי כמה שיותר זמן, ואף להיקשר לרהיטים. כמו כן הונחו הפעילים לתעד את ההתרחשויות.

למרות מראות הצמיגים הבוערים, בכריזת היישוב קוראים לצעירים ולפעילים להתנגד באופן פסיבי לפינוי, ובהנהגת היישוב הבטיחו כי לא יגררו לאלימות. כעת ממתינים התושבים לתשובת בג"ץ באשר לקיום המתווה שהוסכם עם המדינה - האם יאשר בג"ץ את המתווה, לפיו התושבים יועברו לחלקות סמוכות בהר, או ידחה אותו. במקרה השני צפויה ההתנגדות של התושבים לגבור.

עמונה
צילום: חדשות 2

מספר חברי כנסת מהימין הגיעו הבוקר גם הם לשטח המאחז. חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) השווה בריאיון לחדשות 2 את הפינוי לאונס אישה. "הפינוי לא יהיה אלים, אבל זה יהיה כואב", אמר. "כשאונסים אישה זה כואב, ומה שעושים עכשיו זה אונס ברוטלי. זו עריצות של הרשות השופטת שאונסת אותנו ולוקחת את המנדט מהנבחרים". חבר הכנסת אורן חזן (ליכוד) הפריע לריאיון וצעק לעבר סמוטריץ': "תגיד לבנט ללכת הביתה, מי שמוכר סיסמאות לתושבים לא ראוי לשבת בכנסת".

שר החקלאות אורי אריאל הגיע גם הוא למקום וזכה לקריאות ולצעקות נגדו מצד התושבים והפעילים. "איך אתה לא מתבייש, למה באת לפה, להמשיך עם הצביעות? למה אתה לא אומר 'טעיתי'? אתה עושה לעצמך בושות שאתה בא לפה. הפקרתם אותנו".

ח
סמוטריץ' וחזן, הבוקר | צילום: חדשות 2
כוחות הביטחון בעמונה
צילום: חדשות 2
עמונה
צילום: חדשות 2

כ-3,000 שוטרים, שוטרות ולוחמי מג"ב גויסו לטובת הפינוי ואבטחתו, שעות ספורות לאחר שאלוף פיקוד המרכז שיגר אתמול אחר הצהריים צו פינוי לתושבי המאחז בו הורה לתושבים להתפנות בתוך 48 שעות. כמו כן, הצו אוסר באופן מיידי על כניסה של כל אדם לתוך שטח עמונה ומורה לתושבים להוציא אל מחוץ למאחז כל רכוש פרטי המצוי בתחום שטחו. עם זאת, הצו מאפשר לתושבים להגיש השגות על תוכן הצו. אם תוגש השגה בכתב ליועץ המשפטי של האזור - צה"ל ידחה את הפינוי עד 48 שעות אחרי המענה להשגה.

במטה המאבק למניעת פינוי עמונה הגיבו במהלך הלילה לפינוי הצפוי, ודחו את החלטת הממשלה משום שהתקבלה ללא הכרעת בג"ץ: "לצערנו הרב הממשלה מזדרזת להרוס את עמונה בצורה בלתי מוסברת בעליל. אחר הצהריים ניהל בג"ץ דיון מעמיק ומקיף בשאלת כשרות מתווה נכסי נפקדים ובית המשפט הודיע שהחלטתו תינתן בהקדם. למרות זאת ברגע זה הממשלה הנחתה את הצבא שלא להמתין וכבר בשש בבוקר להתחיל בפינוי בניגוד לכל הגיון".

הכניסה לעמונה, הבוקר
הכניסה לעמונה, הבוקר | צילום: חדשות 2
עמונה
צילום: דיווחי הרגע

עוד הוסיפו במטה כי ההחלטה על פינוי מנוגדת למתווה שגובש בין הממשלה והתושבים לפני כחודש ועלולה להוביל אף לפינוי בכוח. "לפני כחודש הסכימו התושבים ללכת למתווה נכסי נפקדים תוך התחייבות הדרג ראש הממשלה ושר החינוך. רגע לפני המימוש, המדינה החליטה להפר את ההסכם ולייצר מתח מיותר ופינוי בכוח במקום שיכול היה להיות מעבר של תושבי עמונה מבתיהם לבתים החלופיים".

"אנו מבקשים להבהיר כי צה"ל נערך לפינוי היישוב עמונה בהתאם להנחיית הדרג המדיני", מסר דובר צה"ל. "כחלק מהיערכות זו פורסם היום במרחב עמונה צו לתיחום מבנים בלתי מורשים. הצו נועד על מנת לאפשר פינוי של תשתיות ורכיבים נוספים בשטח המאחז לגביהם לא הוצאו צווי הריסה. יש לציין כי הצו מוסיף על הסמכויות הקיימות ביחס לפינוי המאחז ואינו גורע מהן".

קריאת ההנהגה להימנע מאלימות
קריאת ההנהגה להימנע מאלימות | צילום:
עמונה
צילום: דיווחי הרגע

מוקדם יותר אתמול קרא הרב דב ליאור, רב קריית ארבע-חברון, לציבור להגיע לעמונה ולהתנגד לפינוי. "אין ספק שיש עניין גדול וחשוב להודיע לעם ישראל כולו שהציבור שלנו אינו משלים עם הרס ישוב בארצנו", כתב הרב. "אנו מוחים בתוקף נגד כל החולשות שרוצות לנשל אותנו מאדמת אבותינו שהובטחה לנו מפי הגבורה. ישר כוח לכל המאמינים והפעילים למען מטרה קדושה זו. שכל מי שרק יכול יבוא למקום למחות כנגד העוול ואי הצדק מצד גורמים מסויימים".

בהכנת הידיעה השתתפו יאיר שרקי, עופר חדד, ניר דבורי ומשה נוסבאום.