כך נראים הטילים הרוסיים (צילום: Imagesat‏)
המשאיות עם הטילים המתקדמים | צילום: Imagesat‏

פרסום ראשון - לוויין ביון ישראלי חושף לראשונה שרוסיה הציבה טילי קרקע-קרקע מתקדמים מדגם "איסקנדר" בסוריה: בתמונות באיכות גבוהה, שצולמו בידי לוויין הצילום "ארוס b" שמיוצר בתעשייה האווירית ומופעל על ידי חברת "אימג'סאט", ניתן לראות עדויות להצבת הטילים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

מדובר בתמונות באיכות גבוהה ביותר שנותרו בידי מומחי החברה: בתמונות נראות משאיות ועליהן הטילים המתקדמים בקצה המסלולים של בסיס חיל האוויר בלטקיה שבמערב סוריה: בתצלומים אחרים נראים הטילים כשהם מוסווים ומכוסים.

התמונות חושפות את מה שהעריכו גורמי ביון מערביים מזה זמן: רוסיה פרסה בסוריה את מערך טילי קרקע-קרקע המתקדם ביותר שלה. עד כה המערכות האלה היו מוסוות היטב, אבל גשמים כבדים והצפות הכריחו את הרוסים להעתיק את המשאיות ממקומן וכך נחשפו בידי הלוויין הישראלי.

כך נראים הטילים הרוסיים (צילום: Imagesat‏)
כך נראים הטילים הרוסיים | צילום: Imagesat‏

איסקנדר הוא טיל בליסטי לטווח של 500 ק"מ: האיסקנדר מונע בדלק מוצק ובעל מגוון ראשים קרביים, כולל יכולת לשאת נשק גרעיני. טיל האיסקנדר נמצא בפרישה מבצעית רחבה ברוסיה וככל הנראה נעשה בו שימוש מבצעי במהלך המלחמה בדרום אוסטיה.

רוסיה איימה שתפרוס טיל "איסקנדר" במובלעת שלה לחוף הים הבלטי, קלינינגרד, כתגובה להצבת מערכות הגנה אקטיבית אמריקניות לפולין ורומניה. על פי דיווחים שונים מגרמניה ומרוסיה, המערכות נפרשו בפועל בדצמבר 2013.

המשאית הוחבאו (צילום: Imagesat‏)
המשאית הוחבאו | צילום: Imagesat‏

טיל האיסקנדר (ss26) הוא טיל בליסטי לטווח בינוני, שמשמש למעשה כדור שני לפיתוחי טילי קרקע-קרקע  - שנועדו להחליף את טילי הסקאד המיושנים. מדובר בטיל בעל יכולת נשיאת נשק מגוונת, שיכול לשאת ראשי נפץ במשקל של מאות קילוגרמים - לצד ניווט לוייני ויכולות מתקדמות נוספות.

רמת הדיוק של הטיל נחשבת גבוהה: במחצית מן המקרים הוא יפגע, לפי הניסויים, ברדיוס של עד 7 מטרים מהמטרה שבה תכנן לפגוע. מדובר בשדרוג משמעותי לעומת טילי הסקאד, הזכורים לרובנו ממלחמת המפרץ: רמת הדיוק שלהם הייתה של כ-450 מטרים.