תיעוד הפיגוע (צילום: מצלמת אבטחה)
תיעוד הפיגוע | צילום: מצלמת אבטחה

התיעוד מפיגוע הדריסה הקטלני בירושלים בתחילת השבוע, בו נרצחו ארבעה חיילים ונפצעו 15, עורר טענות לתפקוד לקוי של החיילים ול"בריחה" מהזירה - טענה שהופרכה על ידי גורמים רבים, בהם שר הביטחון אביגדור ליברמן ובכירים בצה"ל. מפקד בה"ד 1, אלוף משנה יניב אלאלוף, התייחס לפיגוע בשיחה סגורה לתפקוד הצוערים בזירה. "הצוערים פעלו מצוין בפיגוע", טען אלאלוף. "התפקוד היה מצוין, גם של צוערים וגם של סגל, חסרי האחריות מהטוויטר מטומטמים, ומי שלא בסיטואציה לא יכול לשפוט - בטח לא על בסיס הווידאו".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

מפקד בה"ד 1 הוסיף כי "מי שניתח את האירוע מרחוק בלי ידיעה מה קרה וקורה - וטוען לאפקט אזריה הוא חסר אחריות". לדברי הבכיר, הצוערים תפסו מחסה "בהוראת המפקדת שלהם" ולא ברחו: "חתרו למגע לא מעט צוערים, למעשה מספיק צוערים כדי לא לירות אחד על השני".

המפקד הוסיף כי "צילום הוידאו לא משקף את מה שהיה שם - ירו יותר מחמישה צוערים וקצינים החשש מירי דו צדדי עמד לנגד המפקדים: היו כאלה שנמנעו מירי כדי לא לפגוע בחבריהם. האירוע מקצה לקצה נגמר בתוך 30 שניות".

סגן פלד. "חתירה מדהימה למגע" (צילום: חדשות 2)
סגן פלד. "חתירה מדהימה למגע" | צילום: חדשות 2

"החייל שרץ לאחור - חובש שהלך להביא ציוד"

בהמשך השיחה עם הצוערים הוא הסביר את נוהל התגובה לפיגוע, שבא לידי ביטוי גם הפעם: "קודם 'יורדים במקום' ואז מגיבים - התדרוך לצוערים היה עוד מראש בכל מקום או רגע של אירוע אמת קודם כל הסגל 'מתפעל'".

השבוע פרסם לראשונה כתבנו משה נוסבאום כי בדיקת גופת המחבל העלתה שהוא נהרג גם מקליעי החיילים - ומפקד בה"ד 1 התייחס גם לכך: "התוצאה הייתה בהתאם - המחבל הרוג כשבגופו קליעי 5.56 רבים, ירי מרובה M-16 ולא רק קליעי אקדח". בסיכום השיחה אמר מפקד הבה"ד כי "אחד החיילים שנראה בוידאו רץ לאחור הוא בכלל חובש שרץ להביא עוד ציוד רפואי כדי לטפל".

בשעות שלאחר פרסום תיעוד פיגוע הדריסה החלו לצוץ קולות של ביקורת כלפי החיילים שברחו מהמקום ולא חתרו למגע עם המחבל במשאית. אחדים אף טענו כי החיילים פחדו לירות בעקבות הרשעתו של אלאור אזריה - אולם הם עצמם הכחישו זאת. 

זירת פיגוע הדריסה (צילום: יונתן סינדל / פלאש 90)
זירת פיגוע הדריסה | צילום: יונתן סינדל / פלאש 90

"זה היה נראה נורא, אבל לא היינו בטוחים שיש פה באמת אירוע דריסה", הסבירה סגן מאיה פלד שהייתה בזירה וירתה לעבד המחבל. "היינו דרוכים, הבנתי שכנראה יש פה משהו חריג. באותו הזמן אני הכנסתי את המחסנית לנשק, ובעצם כשהוא נסע 'רוורס' הבנו בוודאות שזה פיגוע דריסה. שמענו ירי אחד, מישהו, שאני לא יודעת מי, עצר את המשאית. ואז אני ירדתי למדרגה התחתונה של האוטובוס ויריתי לכיוון מהחבל - כאשר יריתי לכיוון החלון שלו".

סגן פלד הבהירה כי למרות הטענות שנשמעו בציבור, היא לא הייתה היחידה שהגיבה בירי. "גם מהצדדים היו צוערים נוספים שבאו וחיפו, והיו כאלה שהשתתפו בירי", היא מוסיפה. "לא הייתי שם לבד, היו הרבה אנשים שלקחו חלק והראו יוזמה וקור ורוח".

"אני שלמה לגמרי עם מה שקרה", הבהירה סגן פלד בעקבות הטענות. "זה שיש ביקורת מאנשים או מהתקשורת זה לא מעסיק אותי, זה לא מעסיק את הצוערים שלי, כי היינו באירוע ואני לא צריכה שמישהו יבוא ויספר לי מה קרה. הייתה חתירה מדהימה למגע".