לוחמות (צילום: דובר צה"ל, חדשות)
זינוק משמעותי | צילום: דובר צה"ל, חדשות

במהלך ארבע השנים האחרונות חלה עלייה של כמעט 400% בשיעור הנשים המתנדבות לשירות בתפקידי לחימה - מ-264 בשנת 2012 ועד ל-1037 נשים בשנת 2016 המשרתות במערכי הגנת הגבולות. כתוצאה מכך, בצה"ל כבר החלו בהליכי התאמת ציוד אישי, אפודים וקסדות לנשים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

במקביל, מערך ההגנה על הגבולות משלים בימים אלה הכשרה של גדוד רביעי, נוסף לשלושה שכבר קיימים, וכבר בחודשים הקרובים ייכנס גם הוא לפעילות. כל ארבעת הגדודים מורכבים מ-60% נשים ו-40% גברים, המשרתים יחדיו באותה המסגרת.

בנוסף, חלה עלייה משמעותית במספר הצעירות הדתיות המעוניינות להתגייס ביחידת התצפיתניות, שגדלה בעשור האחרון ב-1,500% - לפני כעשור, כמעט ולא היו כלל תצפיתניות. בתוך כך, 35 חיילות שאמורות היו להתגייס ליחידת התצפיתניות השבוע סירבו להתפנות מהבקו"ם בשל פרסומים לפיהם בתפקיד זה סובלות החיילות מתנאים ויחסים לא טובים. קצין בצה"ל אומר, בעקבות בדיקה יסודית שנערכה, כי "היו ליקויים, אבל בסך הכל התמונה אינה כפי שתוארה". לבסוף, הבנות התגייסו כמתוכנן.

על פי הפרסום בחדשות 2 בתחילת החודש, תצפיתניות רבות סובלות מתנאי שירות קשים מאוד. הורים לחיילות מספרים על חולדות ומזיקים המסתובבים ברחבי הבסיסים, נזק גופני הנגרם מישיבה ממושכת מול מסכים וקושי לבקר אצל רופא צבאי.