בבסיס ההכשרה של המערך הטכני בחיל האוויר, הבינו כי שיטת הלימוד צריכה להשתנות בהתאם למודרניזציה המתקדמת כל הזמן. על מנת להבין מהי הדרך הטובה ביותר, הוקם צוות המורכב מקצינים וחיילי חובה שעברו במספר "חדרי בריחה" אזרחיים ואספו רעיונות לבניית חדר משל עצמם.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

חדר הבריחה הראשון של חיל האוויר נחנך השבוע רשמית בבסיס המערך הטכני, כשמטרתו לשמש כלי למידה אלטרנטיבי כדי להטמיע את חומר הלימוד בצורה מעשית. לדברי צוות ההקמה, קיומו של חדר הבריחה נועד לתרגל את החיילים לתפקד תחת לחץ, עבודת צוות ומדמה מספר מצבי אמת איתם ייאלצו החיילים להתמודד בתפקיד.

לומדים מהאזרחות - חדר בריחה בחיל האוויר (צילום: דובר צה"ל)
לומדים מהאזרחות - חדר בריחה בחיל האוויר | צילום: דובר צה"ל

החוויה הייחודית מהווה מעין "מבחן מסכם" המועבר לחיילים בבסיס במהלך השבוע האחרון להכשרתם בת 10 השבועות. כמו בכל חדר בריחה אזרחי, החדר של חיל האוויר מרושת במצלמות שמתעדות את כל הנעשה בחדר. בו בזמן, בחדר הבקרה הצמוד יושבים המפקדים שמבצעים בקרה על תפקוד החיילים.

חדר הבריחה מחולק לחמישה שלבים, כשבשלב הראשון מוזנקים החיילים למשימה על ידי סרטון שמוקרן בחדר, בו מדבר מפקד הטייסת על החשיבות הרבה למהירות ומקצועיות. משם, צריכים החיילים להבין מה הבעיות והתקלות הנמצאות במטוס ולדעת איך לתקן את הדברים בעזרת הכלים העומדים לרשותם ובכך להשיג את המפתח לחדר הבא.

"עוזר לתרגל תפקוד תחת לחץ" (צילום: דובר צה"ל)
"עוזר לתרגל תפקוד תחת לחץ" | צילום: דובר צה"ל

בין המשימות אותן נדרשים החיילים להשלים: פתרון חידות, טיפול בתקלות בלתי צפויות והכרת כלל הכלים העומדים לרשותם. במקרה הצורך, מקבלים החיילים רמזים, כמו בכל חדר בריחה אחר, מהמפקדים והמתפעלים הנמצאים בחוץ.