בשעות שלאחר פרסום תיעוד פיגוע הדריסה אתמול (ראשון) בירושלים, החלו לצוץ קולות של ביקורת כלפי החיילים שברחו מהמקום ולא חתרו למגע עם המחבל במשאית. אחדים אף טענו כי החיילים פחדו לירות בעקבות הרשעתו של אלאור אזריה. יממה לאחר מכן, מתייצבים החיילים מול ההאשמות ומבהירים -  לא ברחנו. "זה היה נראה נורא, אבל לא היינו בטוחים שיש פה באמת אירוע דריסה", הסבירה סגן מאיה פלד שהייתה בזירה. צפו בראיון המלא ששודר בתכנית "שש" עם עודד בן עמי.

 לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"היינו דרוכים, הבנתי שכנראה יש פה משהו חריג", מוסיפה סגן פלד. "באותו הזמן אני הכנסתי את המחסנית לנשק, ובעצם כשהוא נסע 'רוורס' הבנו בוודאות שזה פיגוע דריסה. שמענו ירי אחד, מישהו, שאני לא יודעת מי, עצר את המשאית. ואז אני ירדתי למדרגה התחתונה של האוטובוס ויריתי לכיוון מהחבל - כאשר יריתי לכיוון החלון שלו".

סגן פלד מבהירה כי למרות הטענות שנשמעו בציבור, היא לא הייתה היחידה שהגיבה בירי. "גם מהצדדים היו צוערים נוספים שבאו וחיפו, והיו כאלה שהשתתפו בירי", היא מוסיפה. "לא הייתי שם לבד, היו הרבה אנשים שלקחו חלק והראו יוזמה וקור ורוח".

זירת פיגוע הדריסה (צילום: יונתן סינדל / פלאש 90)
זירת הפיגוע, אתמול | צילום: יונתן סינדל / פלאש 90

"הייתה חתירה מדהימה למגע"

"אני שלמה לגמרי עם מה שקרה", הבהירה סגן פלד בעקבות הביקורת. "זה שיש ביקורת מאנשים או מהתקשורת זה לא מעסיק אותי, זה לא מעסיק את הצוערים שלי, כי היינו באירוע ואני לא צריכה שמישהו יבוא ויספר לי מה קרה. הייתה חתירה מדהימה למגע".סגן פלד מדגישה כי אכן היו צוערים שנמלטו מהמקום, אך הכל היה בהוראות המפקדים. "לא כל הצוערים היו צריכים לתפעל את האירוע. היו צוערים שהמפקדים אמרו להם לסגת אחורה, בכוונה. הייתה שם כמות גדולה של צוערים ולכולם היה נשק, יכול היה לקרות אירוע של דו"צ נורא בקלות. אז באמת אני שלמה עם התפעול של האירוע, גם שלי וגם של מפקדי הצוותים שהיו שם. ביקורת תמיד יש, וביקורת של מישהו מהצד - אני יכולה לחיות עם זה בשלום".

זירת פיגוע דריסה בארמון הנציב (צילום: TPS, חדשות)
זירת הפיגוע בירושלים | צילום: TPS, חדשות
הרוגי הפיגוע הובאו היום למנוחות (צילום: רויטרס)
הרוגי הפיגוע הובאו היום למנוחות | צילום: רויטרס

היום הובאו למנוחות ארבעת החיילים שנרצחו בפיגוע הדריסה בטיילת ארמון הנציב בירושלים אתמול. סג"מ ארז אורבך ז"ל בן ה-20 נטמן בחלקה הצבאית בבית העלמין בכפר עציון;  סגן שיר חג'אג' ז"ל בת ה-22 ממעלה אדומים נטמנה בבית העלמין הצבאי בהר הרצל; סג"מ שירה צור בת ה-20 נטמנה בבית העלמין הצבאי בחיפה וסגן יעל יקותיאל בת ה-20 מגבעתיים נטמנה בבית העלמין הצבאי בקריית שאול.

במקביל נמשכת גם חקירת הפיגוע והיום הוארך בשבוע מעצרם של חמישה חשודים ובהם שלושה מבני משפחתו של המחבל. כעת בודקים חוקרי המשטרה כמה ידעו החשודים על כוונותיו של המחבל לבצע את הפיגוע, זאת לאחר שהתברר שהיו מודעים להזדהותו עם ארגון דאע"ש. הבוקר הוצבה גדר מברזל בזירת הפיגוע, שנועדה למנוע מקרים נוספים של דריסה בטיילת, אליה מגיעות קבוצות רבות מדי יום.