גם הגיוס לגדודים המעורבים בצמיחה. ארכיון (צילום: דו"צ)
"הדברים מבחילים" | צילום: דו"צ

לוחמות קרקל עונות לרב יגאל לוינשטיין: אחרי הדברים הקשים שהשמיע בשבוע שעבר, לוחמות לשעבר מבהירות היום (רביעי): "חבל על הפילוג שהוא יוצר במקום ליצור עזרה והבנה".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"הדברים האלו מביכים בעיקר אותו", אומרת לחדשות 2 Online אלה אלהרר, מפקדת לשעבר בקרקל. "אלה הדברים הכי סקסיסטים שיצא לי לקרוא. זה מבחיל". עוד הוסיפה אלהרר: "האם אישה שמתחתנת זה מדד לאיכות של בן אדם? נורא מתאים שבחברה שהיא שוביניסטית ישפטו בחורה על סמך עניין הנישואים".

"הבחירה להגיע להיות לוחמת היא לא פשוטה", אומרת הדר מלמד, שהייתה גם היא מפקדת בגדוד. "ונכון, אנחנו מרימות משקל וצובעות פנים, ואני כנראה לא אתאפר בירוק ושחור לחתונה שלי. אתה צודק, הרב לוינשטיין, אנחנו הלוחמות השתגענו – מי מגיעה לתת מעצמה שלוש שנים בקור, בחום, בשטח? כנראה מישהי עם המון ערכים".

"אני לא חושבת שזה ראוי להתייחסות", אמרה לוחמת נוספת לשעבר, שרי יהודית מיכאל. "בחיים לא חשבתי שזה יגיע לרמה כזו. אבל האנשים ששירתו איתי יודעים מי אני, וגם החברים שנמצאים סביבי. הוא לא ראוי לתגובה ממני ולהתייחסות".

"התרגלתי כבר להערות של 'מה יש מלא לסביות, לא?' או 'כולן גבריות'", אומר לוחמת נוספת, נועה שלומן. "אני חושבת שאישה שחזקה מספיק פיזית ונפשית כדי לשרוד את הקרקל וגם את ההערות שבצד היא אישה שראויה להערכה והערצה. גבר שלא ירצה אישה כזאת בעיני הפסד שלו ואני גאה להגיד ששירתי גם כלוחמת וגם כמפקדת במקום הכי קשה לנשים בעיני".

ארכיון (צילום: דו"צ)
ארכיון | צילום: דו"צ

סולומון התייחסה גם ליחס הדת לנשים באופן כללי. "מאז ומתמיד הדת הייתה נגד מעמד האישה", אמרה. "אדם שגדל וחונך על עקרונות כאלה זה הגיוני לגמרי שירצה את האישה שלו במטבח שברירית וחלשה, בטח אנשים כאלה שחיים במן בועה לא מצליחים להבין את המשמעות של להיות אישה, אמיתית, עצמאית, שמסוגלת לעשות עוד כמה דברים חוץ ממה שציוו עליה לעשות".  

"אסור לגלוש להכפשות והשמצות"

ביקורת על הדברים הבוטים של הרב מגיעה גם מתוך העולם הדתי. בארגון "אלומה", שמלווה חיילות וצעירות דתיות במהלך שירותן, אמרו כי "לא מספיק לגנות או לדבר על הסגנון שבחר הרב בדבריו. בחודשים האחרונים זיהו גורמים חרד"לים כי מגמת הגיוס של בנות דתיות לצה"ל גוברת ומתחזקת משנה לשנה, והם מפחדים". עוד הוסיפו בארגון כי "הם החלו בקמפיין רחב נגד גיוס הצעירות הדתיות והוא רק הולך ומתעצם. חייבים להמשיך ולחזק את הצעירות".

גם יו"ר ארגון רבני צהר, הרב רפי פוירשטיין, דחה את הדברים אותם כינה "פוגעניים". הוא הוסיף כי "הוויכוח ביחס לגיוס בנות לגיטימי אבל אסור שיגלוש להכפשות והשמצות".