לאחר יממה מתוחה במיוחד, המשטרה הכריזה על סיום מבצע "גן נעול" ופינוי מאחז עמונה הסתיים. למרות זאת, תמונות האלימות הקשה בין המתבצרים האחרונים בבית הכנסת בעמונה לבין כוחות המשטרה לא היו האחרונות, וכמה מהצעירים שפונו באוטובוס להתנחלות הסמוכה עפרה תועדו מנפצים את חלונות כלי הרכב ויוצאים ממנו דרך החלון. לאחר מכן הם נראו עוקרים את דלת האוטובוס.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

הצעירים שפונו מבית הכנסת במאחז הועלו על אוטובוסים שנסעו לעפרה, אך כשהגיע כלי הרכב לשם, ניפצו חלק מהצעירים את שמשות האוטובוס וברחו דרך החלון. לאחר מכן נראו חלק מהצעירים מנסים לעקור את דלת האוטובוס.

פינוי מתנגדים מבית הכנסת בעמונה
פינוי בית הכנסת | צילום: אבי קשמן חדשות 2

כוחות הביטחון החלו בשעות הצהריים בפריצה לתוך בית הכנסת, המבנה האחרון בו נותרו פעילים ותושבים במאחז עמונה. לאחר שעות של ניסיונות לקיים משא ומתן והידברות בין הצדדים, החלו הכוחות להסיר את החסמים שהציבו המתבצרים – קורות עץ וברזל ונעילה של הדלתות.

60 שוטרים נפצעו בפינוי
אחד השוטרים שנפגעו | צילום: אבי קשמן, חדשות 2

הפעילים החלו בהשלכת חפצים ואף הפעילו מטף כיבוי בפניהם של הכוחות. 17 שוטרים נפצעו באורח קל כתוצאה משברי זכוכית, ומשאיפת עשן. גם חלק מהפעילים בפנים נפגעו כתוצאה מהעימות עם המשטרה. לאחר עימותים קשים, הצליחו הכוחות לפנות את כל המתבצרים.

מה המתין לשוטרים בתוך בית הכנסת?
צלב הקרס על קיר בית הכנסת | צילום:

במהלך העימותים האלימים ריססו הפעילים בתוך בית הכנסת גז מדמיע לעבר השוטרים, דבר שפגע גם בחלק מהיושבים בפנים. בשלב זה ניסו חלקם לצאת מתוך המבנה כדי לנשום אוויר נקי, ואז נרדפו בידי השוטרים. חלק מהפעילים שנותרו בפנים קשרו עצמם אחד לשני, לרהיטים ולקירות.

כוחות המשטרה בעמונה
כוחות המשטרה בעמונה | צילום: מתי עמר TPS

בתום המבצע סיכמו במשטרה 13 פעילים נעצרו וכ-60 שוטרים נפצעו כתוצאה מהעימותים בין הצדדים."המשטרה נערכה באופן מסודר מבעוד מועד, במדרג יכולות זמין, על מנת לאפשר פינוי שקט ומכובד ולהימנע ככל האפשר מפגיעה במפונים, או בכוחות הביטחון", אמר המפכ"ל רוני אלשיך. "השוטרים הונחו ותורגלו לפעול ברגישות ובסובלנות, תוך איפוק מקסימלי מול תושבי המקום, מתוך התחשבות ברגשות הכאב של התושבים, ומתוך ההבנה כי מדובר במשימה רגשית מורכבת מאד".

"משטרת ישראל היתה ערה, לגורמים אחרים, שהגיעו לישוב ולא היו בשליטה כלשהי של הנהגה ציבורית או חינוכית מכל סוג ולכן נערכה לאופציה בה תידרש להתמודד עימם", הוסיף אלשיך. "כנגד כל גילויי האלימות, בוודאי זו הקיצונית, משטרת ישראל תפעל למצות את הדין כנגד פורעי החוק, כפי שהיא נוהגת דרך קבע ועל סמך כלל הראיות שנצברו על ידה במהלך המבצע".

פינוי מתנגדים מבית הכנסת בעמונה
צילום: אבי קשמן חדשות 2

"עשינו כל מאמץ כדי שלא נגיע לרגע הזה", אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר במהלך דברים שנשא באריאל כי "בסופו שלדבר קיימנו את דרישת החוק כי אנחנו מדינת חוק. אני בטוח שכולכם שותפים לכאב הגדול של משפחות שנאלצו לעזוב את בתיהם". נתניהו חזר על הבטחתו להקים יישוב חדש.