המל"ט שעל פי הדיווח הופל
המל"ט שעל פי הדיווח הופל | צילום:

דובר צה"ל אישר היום (שני) כי מל"ט ישראלי נפל בשטח סוריה. ההודעה הגיעה לאחר שכלי תקשורת המקורב לממשל אסד ולחיזבאללה דיווח על הפלה מעל הכפר סמדאניה א-שרקיה שבאזור קוניטרה. לצד הדיווח בסוריה, פורסמו גם תמונות של כלי הטיס מהן עולה כי לכאורה מדובר ב"רוכב שמיים".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בצה"ל אישרו את נפילת המל"ט ומסרו כי "הנסיבות נבדקות" ולא אישרו את הגירסה הסורית כי מדובר הפלה. כמו כן נראה כי אין חשש לדליפת מידע.

מוקדם יותר הערב הגיב לראשונה נשיא סוריה אסד לתקרית החריגה שאירעה בסוף השבוע, בה מערכת ה"חץ" יירטה טיל סורי ששוגר לעבר מטוסי חיל האוויר שתקפו בסוריה. לדבריו, דמשק שמה את מבטחה ברוסיה, ש"מהווה גורם משמעותי" במשוואה ו"יכולה למנוע עימות בינינו לבין ישראל".

צה"ל: "הנסיבות בבדיקה"
צה"ל: "הנסיבות בבדיקה" | צילום:
המל"ט שעל פי הדיווח הופל
המל"ט שעל פי הדיווח הופל | צילום:

עוד התייחס אסד לאיום ששיגר שר הביטחון ליברמן להשמיד את מערכות ההגנה האווירית של סוריה, ואמר כי "השמירה על גבולות סוריה היא זכות וחובה של השלטון בסוריה. אם לא נעשה זאת כשלטון יהיה על העם הסורי לגנות אותנו".

היום התייחס גם תא"ל צביקה חיימוביץ', מפקד מערך ההגנה האווירית בחיל האוויר, לאירועים ואמר כי "ההחלטה ליירט את הטיל הייתה נכונה ומוצדקת, הטיל נע במסלול בליסטי ואיים על יישובים בתוך ישראל ולכן נכונה הייתה ההחלטה ליירט אותו".

שרידי הטיל הסורי
שרידי הטיל הסורי | צילום:

"הלוחמים זיהו איום בליסטי שאיים על מדינת ישראל", הסביר תא"ל חיימוביץ' במהלך יום עיון שנערך בצה"ל. "ההנחיות המדיניות והפקודות במקרה הזה הן מאוד ברורות בהקשר הזה - לנטרל וליירט כל איום שמסכן את תושבי מדינת ישראל, וכך עשינו. אין לי ספק שנהיה מוכנים לכך גם בעתיד".

הבכיר הדף את הטענות לפיהן השיגור לא היה הכרחי: "זה היה איום בליסטי ודאי שאיים על מדינת ישראל - ואין מקום לסימני שאלה או דילמות. התפקיד שלנו הוא לנטרל כל איום.
אנחנו מנצלים כל אירוע כדי להפיק לקחים ולמצות ממנו את המיטב כדי להיות יותר מוכנים לפעם הבאה, שתהיה יותר מאתגרת ויותר מורכבת".