שעות ספורות לאחר שאלוף פיקוד המרכז שיגר צו פינוי לתושבי המאחז הבלתי חוקי עמונה ובו הורה לתושבים להתפנות בתוך 48 שעות, צה"ל החל בפריסת מחסומים צבאיים בכניסות ליישוב. שוטרי יס"מ שהוצבו במחסומים הורו למנוע מכל מי שאינו תושב עמונה להכנס לתחומי המאחז.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייבסוק

"לאחר 48 שעות מיום פרסום צו זה, לא ייכנס אדם לתחום ההכרזה ולא ישהה בו", נכתב בצו. המשמעות היא שהתושבים יצטרכו להתפנות מכל המבנים בהתנחלות, כולל מאלה שהיו במחלוקת ולא נידונו בפסיקת בג"ץ.

עם זאת, הצו מאפשר לתושבים להגיש ערעור ובכך לדחות את הפינוי. "בתוקף סמכותי כמפקד כוחות צה"ל באזור, הנני מכריז בזאת על השטח כשטח מתוחם", כתב בצו מפקד פיקוד מרכז, אלוף רוני נומה.כמו כן, הצו אוסר באופן מיידי על כניסה של כל אדם לתוך שטח עמונה ומורה לתושבים להוציא אל מחוץ למאחז כל רכוש פרטי המצוי בתחום שטחו. עם זאת, הצו מאפשר לתושבים להגיש השגות על תוכן הצו. אם תוגש השגה בכתב ליועץ המשפטי של האזור - צה"ל ידחה את הפינוי עד 48 שעות אחרי המענה להשגה.

היערכות הכוחות ליד המאחז. היום
חיילים בכניסה לעמונה | צילום: אהוד אמיתון/TPS
רק תושבים מורשים להיכנס
רק תושבים מורשים להיכנס | צילום: אהוד אמיתון/TPS

במועצה אזורית בנימין שלחו הודעה לתושבים ובה פירטו על הצירים שייחסמו לתנועה באזור המועצה נוכח הפינוי הצפוי של המאחז. לפי ההודעה, במקטע מסוים בכביש 60 לא תורשה תנועת רכבים פרטיים להוציא את תושבי עופרה, עמונהף גבעת אסף ובית אל ורק עם הצגת תעודות זהות.

"אנו מבקשים להבהיר כי צה"ל נערך לפינוי היישוב עמונה בהתאם להנחיית הדרג המדיני", מסר דובר צה"ל. "כחלק מהיערכות זו פורסם היום במרחב עמונה צו לתיחום מבנים בלתי מורשים. הצו נועד על מנת לאפשר פינוי של תשתיות ורכיבים נוספים בשטח המאחז לגביהם לא הוצאו צווי הריסה. יש לציין כי הצו מוסיף על הסמכויות הקיימות ביחס לפינוי המאחז ואינו גורע מהן".

עמונה, היום
היערכות הכניסה בכניסה למאחז | צילום: אהוד אמיתון/TPS
הצו שחולק לתושבי עמונה
הצו שחולק לתושבי עמונה | צילום:

מנגד, תושב עמונה שפגש בכוחות הביטחון סמוך לצירים המובילים למאחז, הפציר בהם שלא לקחת חלק במשימת הפינוי. "הבסיס של אדם יהודי הוא הבחירה החופשית למה שהוא עושה", הסביר. "במקרה הזה - הבחירה היא אם להשתתף בפשע או לא להשתתף בפשע. אני מבטיח לכם שגם בתור חייל, אם היו נותנים לי פקודה לעשות את זה, הייתי אומר 'לא תודה. אני יהודי, יש לי את הגבולות שלי, אני משתתף בשמירה, בהגנה, מוכן למסור את הנפש להגנה על עם ישראל בשביל עם ישראל. לא מוכן לגרש יהודים מבתיהם'. תפעילו את הרגש היהודי".

נערכים לפינוי המאחז

במקביל נערך דיון בבג"ץ על פינוי עמונה. השופט סלים ג'ובראן ציין כי הוא מאוד מוטרד מהמתווה. "האם אין פתרון ללא פגיעה ברכוש של בעלי אדמות?", שאל השופט בדיון. "זה לא נעים להעתיק את התושבים מיישוב ליישוב, מדוע לחפש מתווה זמני ולא קבוע?".

מיפוי עמונה
מיפוי עמונה | צילום:

על רקע הדברים הללו, כוחות הביטחון נערכים בימים האחרונים לפינוי המאחז. אמש נעצרו שבעה קטינים שניסו למנוע סלילת כביש עוקף למאחז, שאמור לשמש את כוחות צה"ל והמשטרה במהלך הפינוי. הצעירים שהיו במקום טענו כי הופעלה נגדם אלימות, אולם במשטרה דחו את הטענה הזו.

מוקדם יותר היום קרא הרב דב ליאור, רב קריית ארבע-חברון, לציבור להגיע לעמונה ולהתנגד לפינוי. "אין ספק שיש עניין גדול וחשוב להודיע לעם ישראל כולו שהציבור שלנו אינו משלים עם הרס ישוב בארצנו", כתב הרב. "אנו מוחים בתוקף נגד כל החולשות שרוצות לנשל אותנו מאדמת אבותינו שהובטחה לנו מפי הגבורה. ישר כוח לכל המאמינים והפעילים למען מטרה קדושה זו. שכל מי שרק יכול יבוא למקום למחות כנגד העוול ואי הצדק מצד גורמים מסויימים".