חיל האוויר התחדש היום (רביעי) ברכש חדש ומשמעותי למערכת ההגנה האווירית שלו. משרד הביטחון והסוכנות האמריקנית להגנה מפני טילים מסרו היום את מיירטי ה"חץ 3" לחיל האוויר ובכך הושלם השלב הראשון בפיתוח מערכת הנשק המתקדמת. "נכנסים היום לעידן חדש - עידן ה'חץ 3'", הכריזו בטקס.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

מערכת ה"חץ" היא מהחשובות במערך ההגנה הרב שכבתי של חיל האוויר, כשה"חץ 3" החדיש נחשב לאחד מהמיירטים הטובים בעולם בסוגו. הטיל בעל יכולות יירוט לטווח ארוך יותר ומסוגל ליירט טילים בליסטיים בגובה רב יותר מעל האטמוספרה מאשר קודמו - ה"חץ 2". שילוב מערכת החדישה אמור להגדיל את אפשרויות היירוט ולהקטין את הפגיעה בשטח המדינה.

כחלק משילוב המיירטים החדשים הוכנסו גם רכיבים חדשים למערכות הנוכחיות המשפרים משמעותית את ביצועיהם. מרכז השליטה והבקרה של הסוללה קיבל יכולות חדישות, מערך הגילוי המכ"מי שודרג גם כן.

מערך ההגנה הרב שכבתי מתבסס על ארבע שכבות הגנה: מערכת "כיפת ברזל" שמיירטת רקטות בעלות טווח בינוני, מערכת "שרביט קסמים" שנמצאת בפיתוח ואמורה לתת מענה לרקטות קצרות טווח, מערכת "חץ 2" המבצעית וה"חץ 3" שנמסרה היום, כאמור לחיל האוויר. 

טקס מסירת המיירט לחיל האוויר (צילום: מנהלת חומה במפא"ת, משרד הביטחון)
טקס מסירת המיירט לחיל האוויר | צילום: מנהלת חומה במפא"ת, משרד הביטחון

"נכנסים לעידן חדש - עידן החץ 3"

"אנחנו נכנסים היום לעידן חדש, עידן חץ 3", הכריז משה פתאל, ראש מנהלת חומה, האחראית לפיתוח אמצעי לחימה במשרד הביטחון. "היום מסרנו לחיל אוויר מערכת ראשונית של "חץ 3" עם יכולת הגנה ויכולת הזדמנויות יירוט הרבה יותר גבוהה והרבה יותר רחוקה ממה שידענו עד היום. מערכת "חץ 3" מצטרפת למערך ההגנה הרב שכבתית ולמעשה מאפשרת עם יכולת טכנולוגית הרבה יותר גבוהה, הזדמנויות יירוט יותר משמעותיות, ונותנת מעטפת הרבה יותר טובה למדינת ישראל כנגד טילים ארוכי טווח".

"אני בטוח שהמערכת הזאת ביחד עם המערכות האחרות, שכבר קיימות, ואלה שיצטרפו בעתיד הקרוב כמו "קלע דוד" יביאו אותנו ליכולת אפקטיבית יותר ומשמעותית יותר לתת מענה הגנתי למדינת ישראל", אמר היום בטקס מפקד מערך ההגנה האווירית בחיל אוויר, תת אלוף צביקה יחימוביץ'.

ניסוי טיל (צילום: אגף דוברות והסברה אגף הביטחון, חדשות)
ניסוי שיגור החץ (ארכיון) | צילום: אגף דוברות והסברה אגף הביטחון, חדשות

"אנחנו מוסרים לחיל האוויר מערכת נשק שכוללת מספר מיירטים, מכ"ם, מערכת שליטה ובקרה שיודעת ליירט את מרחב האיומים, בגבהים שונים בתוך האטמוספרה ומחוצה לה", הסביר בועז לוי מהתעשייה האווירית. "הטיל הזה, ישב על שולחן השרטוט שלי ולראות אותו היום, כאן, נמסר לחיל האוויר, זו התרגשות גדולה מאוד".

תכנית החץ ידעה לצד הצלחות גם מספר טלטלות לאורך השנים האחרונות. לפני כשנה הודח יאיר רמתי, ראש מנהלת חומה במשרד הביטחון בעקבות החזקת חומר מסווג במחשבו האישי, החזיק חומר סודי גם בטלפון הסלולרי שלו.

האיסור המוחלט על שמירת חומר מסווג במחשבים פרטיים הוא נושא שהממונה על הביטחון במשרד הביטחון שם עליו דגש רב במיוחד - וזאת בשל העובדה כי בכירים במערכת הביטחון נחשבים מטרה לגופי ביון זרים. ההחלטה להדיח את רמתי הגיעה עד לפתחו של שר הביטחון לשעבר יעלון.